Jak dokonać wyboru nurtu psychoterapii? Po wstępnym zapoznaniu się z różnymi nurtami,mam jeszcze wi

3 odpowiedzi
Jak dokonać wyboru nurtu psychoterapii?
Po wstępnym zapoznaniu się z różnymi nurtami,mam jeszcze większy mętlik w głowie niż przed. W teorii widzę różnice w sposobie leczenia.
Natomiast przeglądając profile lekarzy,bez względu na nurt, przyjmują oni wszystkich chętnych pacjentów z dowolnym schorzeniem,czyli wnioskuję że odpada tutaj argument że na depresję dobre X,na lęki Y a dla uzależnionych najlepsza będzie psychoterapia Z.
Więc bardzo bym prosił o obiektywną i szczerą odpowiedź jak pacjent zaczynający swoją przygodę z psychoterapią ma dokonać wyboru,skoro ludzie którzy są fachowcami w temacie nie zgadzają się ze sobą i podzielili się na parę "obozów" i zapewne uważają że to ich przyjęta konwencja jest najlepsza.
Czy też w psychoterapii również bardzo prawdopodobna jest "wycieczka" po różnych gabinetach w poszukiwaniu Świętego graala ,tak jak w farmakologii gdzie często człowiek też musi pobłądzić wśród różnych leków zanim coś zaskoczy,jeśli w ogóle.
Tak to dobry pomysł, by spotkać się z kilkoma terapeutami, by dokonać wyboru. To poważna decyzja, więc warto dać sobie na to czas, by decyzja mogła dojrzeć. W sytuacji uzależnień warto zrobić najpierw terapię dedykowaną temu problemowi, a potem pogłębiać pracę nad sobą np. analitycznie. W trakcie terapii mogą pojawić się wątpliwości, czy ten terapeuta jest dla mnie odpowiedni, omawianie tego na sesji sprzyja rozwojowi. Powodzenia

Fajne pytanie ale w cudzysłowiu. Proszę sobie nie zaprzątać tym glowy. Najlepsza psychoterapia, to ta gdzie się czujemy bezpiecznie ale bez uwiązania, gdzie wychodzimy z niej samidzielini emocjonalnie itd..., a nurty takue czy inne... to już drugorzędna sprawa.
Pozdrawiam serdecznie
Myślę że dla klienta nie ma większego znaczenia nurt, w którym pracujemy. Znaczenie ma relacja z terapeutą, porozumienie, poczucie bezpieczeństwa. Nurt powinien być zgodny z osobowością terapeuty i wspierać go w pomaganiu :)