Jak długo można funkcjonować z takimi objawami?

3 odpowiedzi
Zwiększona ilość płynu w zachyłku nadżerkowym i przyrzepowo z warstwą o grubości do 11 mm. Podwyższenie sygnału tylnej części kłykcia bocznego kości piszczelowej oraz w mniejszym stopniu tylno-bocznej części kłykcia przyśrodkowego odpowiadające obrzękowi szpiku. Zbiornik płynu (16/7mm) w okolicy przyczepu głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego przemawia za naderwaniem przyczepu i krwiakiem tej okolicy. Róg tylny łąkotki przyśrodkowej o nieprawidłowym podwyższonym sygnale z linijnym pasmem w dolnej powierzchni stawowej odpowiadającym szczelinie pęknięcia z uszkodzeniem III stopnia. Więzadło krzyżowe przednie ACL niewidoczne na całej długości co odpowiada obecności zmian pourazowych z przerwaniem jego ciągłości w okolicy przyczepu udowego. Chrząstka rzepki na powierzchni przyśrodkowej o nierównym zarysie sugerującym niewielkie pęknięcie na głębokości 2/3 grubości chrząstki.( to opis rezonansu). Czy z takimi urazami mogę czekać na operację, czy wczęśniejszy zabieg jest wskazany?
Witam, przepraszam za odpowiedź po tak długim czasie, ale pytanie nie wyświetlało się do tej pory wśród pytań do odpowiedzi ... Jeśli w kolanie występuje przewlekły stan zapalny, a w badaniach jest opisywane zerwanie ACL, wcześniejsze leczenie operacyjne jest korzystne dla stawu kolanowego. Pozdrawiam.

Rezonans jest bardzo ważnym elementem przy stawianiu rozpoznania, jednak dla ustalenia planu leczenia trzeba wziąć pod uwagę wiele innych czynników, jak wiek pacjenta, masa ciała i typ budowy, aktywność fizyczna, objawy występujące w życiu codziennym i w badaniu przedmiotowym, czas który minął od urazu. To co można stwierdzić na podstawie wyniku rezonansu - zbiornik płynu w okolicy przyczepu głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego, który prawdopodobnie jest krwiakiem po uszkodzeniu świadczy o świeżym urazie, jednak w opisie brak informacji o uwidocznieniu bezpośredniego uszkodzenia tej struktury. Również obrzęk szpiku przemawia raczej za świeżym urazem, tym bardziej że w opisie nie są opisywane zadne cechy zwyrodnienia, więc pacjent raczej jest osobą stosunkowo młodą, u której obrzęk szpiku nie wystąpił bez przyczyny. Zależnie od czasu, który minął od urazu płyn w stawię może być krwiakiem lub odczynem zapalnym w odpowiedzi na uszkodzenia wewnątrz kolana, ważne jest też jak szybko obrzęk stawu się pojawił i jak zmieniał się w czasie. Pytając o operacje zakładam, że chodzi o artroskopie stawu kolanowego,ewentualnie rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego, jeśli występują objawy niestabilności. Stabilizacja bierna (więzadłowa) odpowiada za stabilność stawu kolanowego w około 20%, pozostałe 80% to stabilizacja dynamiczna wynikającą z czynności mięśni, nie każde uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego wymaga rekonstrukcji, podobnie nie każde uszkodzenie łąkotki wymaga leczenia operacyjnego. Poza tym rezonans magnetyczny jako badanie również ma pewien margines błędu, różne urządzenia wykonują też badania różnej jakości. Leczymy pacjenta, nie wyniki badań :-) jeżeli faktycznie to dość świeży uraz u młodej osoby aktywnej fizycznie, po dokładnym zbadaniu i stwierdzeniu jednoznacznych wskazań do operacji, w mojej ocenie zabieg powinien być przeprowadzony w ciągu najbliższych kilku/kilkunastu tygodni, przed operacją może być konieczne zabezpieczenie kończyny w ortezie. Podsumowując sam wynik rezonansu to zbyt malo, żeby jednoznacznie i kompetentnie odpowiedzieć na zadane pytanie. Proponuję umówić się na wizytę do ortopedy. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Ww urazy " na oko" kwalifikują sie do leczenia operacyjnego. Najpewniej bedzie konieczna rekonstrukcja ACL ( kwalifikacja zalezy od wielu pozastawowych czynników) Pilnośc wykonania zabiegu operacyjnego określa ortopeda po zbadaniu chorego. Pozdraewiam