Jak biegać z płaskostopiem?

32 odpowiedzi
Mam płaskostopie poprzeczne i hipermobilność w stawach. Przeszłam operację rekonstrukcji więzadeł przyśrodkowych rzepki po jej nawykowym wypadaniu. Ponadto miałam skręcenie w stawie skokowym i kilka zmęczeniowych złamań kości śródstopia.
Mimo wszystko amatorsko biegam, około 50- 70 km tygodniowo.
Ciągle cierpię na kontuzje stóp. Obicia, naciągnięcia itp. Ostatnia, to trwający od 3 tygodni ból - nad i za stawem skokowym. Pojawił się po jednym z treningów w terenie leśnym, bez urazu mechanicznego. USG wykazało naderwania 2 więzadeł, noga już wraca do formy.
Mam pytanie:
Co mogę zrobić, żeby na stałe wrócić do treningów i normalnie biegać, a nie od kontuzji do kontuzji?
Obuwie mam biegowe, amortyzowane, ale to chyba dla mnie za mało.
Czy w moim przypadku iść w stronę biegania naturalnego (na boso, w butach 5-palczastych), czy raczej wykonać na zamówienie wkładki do płaskostopia dla biegaczy, żeby lepiej amortyzować i stabilizować stopę?
Czy stała współpraca z fizjoterapeutą rozwiąże problem?
Witam,
Zdecydowanie w Pani przypadku ćwiczenia są wskazane. Radzę pójść do fizjoteraputy, który zbada stopy i zaleci odpowiednie ćwiczenia (zapraszam do siebie). Treningi biegowe należy uzupełnić dodatkowymi, które zapobiegną kontuzjom w przyszłości. Stabinlość stawów to jeden z głównych priorytetów w Pani przypadku. Postępująca niestabilność w stawach skokowych doprowadza do urazów kolan i może powdować również przeciążenia kręgosłupa. Natomiast hipermobilność o której Pani pisze predysponuje do wszelkiego rodzaju zwichnięć i urazów stawów, tu również najlepszym rozwiązaniem są odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Trening z fizjoterapeutą powinnien rozwiązać ten problem i będzie mogła Pani biegać.
W razie pytań proszę o kontakt, z chęcią zajmę się Pani przypadkiem.
Pozdrawiam,
Joanna Palmowska

Witam, przede wszystkim polecam wykonanie Pani badań podologicznych na specjalistycznej macie. Dodatkowo wg. opisu sugeruję słabą stabilność tkanek okołostawowych, które wymagają pracy stabilizacyjnej - czyli ochronnej i wspomagającej cały staw skokowy.
Od stopy zaczyna się wszystko, stąd też problemy z kolanem.
Uważam, że praca z fizjoterapeuty w Pani przypadku jest kluczowa. Zajmuję się sportowcami i niejednokrotnie spotykałam się z takimi kontuzjami.
Pozdrawiam :)
Witam, polecam współpracę z fizjoterapeutą, który zajmuje się biegaczami, techniką biegową. Warto zrobić wkładki w gabinecie podologicznym, w którym dostosuje się ich kształt do warunków pracy stopy. Pozdrawiam
Witam,
Myślę, że Pani przypadek jest dość trudny pod tym kątem, że to o czym Pani pisze to raczej objawy, efekt czegoś innego. Do tego dostrzega Pani tendencję do hipermobilności stawów. Tego musi być jakaś konkretna przyczyna i myślę, że w leczeniu u Pani nad tym należało by się skupić. Z opisu wynika, że doznaje Pani ciągłych kontuzji na tle niestabilności bez wyraźnych urazów mechanicznych. To znaczy, że zwykłe obciążenie biegowe już powoduje jakieś urazy aparatu więzadłowego. Na pewno w takim przypadku warto jest się przebadać endokrynologicznie i ginekologicznie. Zobaczyć czy w związku z trwającymi od długiego czasu urazami nie występuje jakaś "sąsiadująca dysfunkcja" w innym układzie a problem na poziomie układu parietalnego jest tylko wynikiem innego zaburzenia.
Co do obuwia do biegania lub efektów przy ewentualnej współpracy z fizjoterapeutą to trudno jest mi określić efekt lub też co jest lepsze lub gorsze.
Z mojej strony mogę napisać, że moim zdaniem Pani przypadek trzeba rozpatrzeć mocno holistycznie.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Jeżeli myśli Pani poważnie o bieganiu warto rozpocząć od odpowiedni zaplanowanego treningu funkcjonalnego, który poprawi siłę i wytrzymałość oraz stabilizację. Dopiero po jego wdrożeniu i dłuższym wykonywaniu określiłbym się co do wkładek. Jeżeli trening spowoduje korzystne zmiany wtedy wkładki będą zbędne. Moim zdaniem powinna Pani na stałe rozpocząć współpracę z fizjoterapeutą, ponieważ wtedy na bieżąco będzie w stanie modyfikować plan terapii.
Witam Panią.
Moim zdaniem powinno się połączyć siły fizjoterapeuty i ortopedy. Najlepiej jak by trafiła Pani do kliniki sportowej gdzie będą mieli duże doświadczenie w leczeniu takich dolegliwości. Dość sporo objawów Pani wymieniła warto by dojść dlaczego tak się dzieje.
W tej chwili sposobem może okazać się ograniczenie robionych kilometrów. Może problem jest w zaburzonej regeneracji i organizm nie zdąży dojść do sprawności (odbudować zniszczeń po treningu).
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Praca z fizjoterapeutą może zmienić bardzo dużo, ale nie wszystko zawsze da się przeskoczyć. Taka liczba kontuzji świadczy o całych zespołach zaburzeń.Być może jest już za późno by wyeliminować wszystkie problemy, które umożliwią bieganie. Radykalnie zmniejsz objętość treningów. A tak osobiście to sugeruję zmienić sport - chyba że masz kasę leczenie przez całe życie, wtedy mogę podziałać w gabinecie
Szanowna Pani,
bieganie to wbrew pozorom niełatwy sport- żeby biegać bezpiecznie i efektywnie należy zadbać o coś więcej.. Przygotowanie obejmuje nie tylko zakup dobrego obuwia, stroju i słuchawek do uszu. Należy zadbać trening uzupełniający, w skład którego wchodzi m.in. trening propriocepcji, stabilizacji centralnej czy trening wzmacniający/stabilizujący stawy skokowe, kolanowe.
Jako Fizjoterapeuta/Trener Personalny w swojej codziennej praktyce pracuję ze sportowcami, w tym z biegaczami.
>>> facebook.com/MarcinMediFit

Zapraszam na wizytę, sprecyzuję zalecenia indywidualnie dla Pani sytuacji.

Pozostaję do dyspozycji,
Marcin Ciesielski,
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Sugerowałbym udanie się w Warszawie do terapeuty, który rzeczowo Panią zbada - zarówno w statyce jak i w trakcie aktywności.
Moim zdaniem, należałoby poobserwować Panią również w biegu (szczególnie po jakichś 3/4 bieganego przez Panią zwykle na jedno podejście - dystansu) -> ocena na bieżni, aby móc wychwycić jak zachowuje się Pani w biegu - już w trakcie lekkiego zmęczenia i dalej, wraz ze wzrostem zmęczenia do submaksymalnego. Często dopiero wtedy ujawniają się kompensacje i zaburzenia motoryczne.
Myślę, że stała (oczywiście tylko przez pewien okres czasu) - rzeczowa współpraca z fizjoterapeutą jest istotniejsza w Pani przypadku niż wykonanie wkładki bądź np. buty 5-cio palczaste.
Sugerowałbym po Pani opisie - zbadać dokładnie w gabinecie ruchomość stawów biodrowych do rotacji wewnętrznej (biorąc pod uwagę Pani hipermobilność- wynik tego badania, może być odwrotnie zaskakujący) - szczególnie w kończynie, w której były rekonstruowane więzadła rzepki.

Życzę osiągnięcia celu - w postaci bezkontuzyjnego biegania, dającego mnóstwo radości.
Pozdrawiam!
Po pierwsze dobrze by było skonsultować się z fizjoterapeutą, aby przebadał Panią całościowo, stwierdził gdzie są największe problemy i poprawił funkcjonowanie Pani układu narządu ruchu, nie tylko samej stopy.
Po drugie obuwie amortyzowane dobre jest na twardą nawierzchnie (chodnik, asfalt). W lesie, czy na bieżni i tak jest miękko. W Pani przypadku (hipermobilność) może być to już zbyt niestabilnie (miękka nawierzchnia + miękkie obuwie).
Po trzecie stała współpraca z fizjoterapeutą, regularne wizyty, pozwolą na wyeliminowanie urazów i problemów z którymi zmagają się biegacze.
Witam, problem faktycznie jest wielopłaszczyznowy i prawdopodobnie wybiega o wiele dalej niż dobranie wkładek, butów czy sposobu biegania. Z mojego punktu widzenia, potrzebuje Pani kompleksowego podejścia fizjoterapeutycznego. Program powinien brać pod uwagę każdą z wymienionych kontuzji, Pani predyspozycje (hipermobliność), a także możliwe zmiany ogólnego stylu życia. Osobiście przyjrzałabym się również diecie, z uwagi na ogromny wpływ na kondycję tkanek miękkich - torebek stawowych, więzadeł oraz kości. Istotną rolę może grać tu skład mineralny, a nawet emocje.
Kompleksowe podejście przede wszystkim - aby bieganie wzmacniało, a nie uszkadzało organizm. Finalnie warto podjąć naukę biegu naturalnego.
Zachęcam znaleźć fizjoterapeute po metodzie manipulacje powieziowe wg stecco pozdrawiam
Jeżeli do tej pory nie współpracowała Pani z fizjoterapeutą to tak - uważam, że taka współpraca może pomóc. Pozdrawiam
Witam muszę przyznać że podziwiam Pani zaangażowanie w uprawianie aktywnego trybu życia natomiast powinna Pani posłuchać własnego ciała które kategorycznie mówi nie uprawianiu akurat biegów. Niestety budowa anatomiczna Pani ciała jak widać po opisie nie jest w stanie wytrzymać takiego obciążenia które jest wykonywane jedyne co bym zalecił i w sumie jedyne co Pani może posłucha to to żeby zmniejszyć dystans tygodniowy dobrać najlepsze obuwie jakie tylko można i postarać się zrozumieć że na dłuższą metę nie da Pani rady pociągnąć treningów biegowych ponieważ wyrządzają one Pani krzywdę. Pomijając terapie która zmniejszy dolegliwości bólowe Pani ciągle poddaje się czynnikowi prowokującemu dolegliwości i kontuzje dlatego co do dalszego postępowania pozostawiam Pani do wyboru. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Bardzo ciężko jest mi odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ w kwestii biegania i funkcjonowaniu po operacji, o której Pani pisze istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na płaskostopie i wiele innych dolegliwości, z którymi może mieć Pani problem. Przede wszystkim należy Panią odpkwordnio zbadać i zdiagnozować, wtedy będę mógł cokolwiek doradzić. Zapraszam na konsultacje do mojego gabinetu w Centrum Fizjoterapeuty przy pl. św. Macieja 2/2 we Wrocławiu. Najszybciej mogę się z Panią zobaczyć po 16.08. Jeżeli chciałaby się Pani spotkać i porozmawiać i/ lub przeprowadzić terapię to proszę wejść na naszą stronę i zadzwonić na rejestrację.
Pozdrawiam
Witam

W odpowiedzi na pytania.
Rozpoczałbym od diagnostyki w kontekscie poziomu hormonow (hipermobilnosc stawowa) i zdiagnozował czy terapia pod tym katem ma sens. Jesli pomimo wspolpracy z fizjoterapeuta i diagnostyki - dalej dolegliwosci prowadza od kontuzji do kontuzji poszedlbym w strone oceny techniki biegowej - proponowalbym kontakt z Pania Sandrą Michalak (Fizjoterapeuta oraz trener biegaczy - sama jest zawodnikiem biegowym Kadrowiczka Polski w L.A w srednich dystansach) jesli poprawa techniki biegu nie przyniesie rezultatu wtedy moge pomoc w zakresie terapii przezemnie proponowanej. i Tak wspołpraca z Fizjoterapeuta po wykluczeniu problemow hormonalnych napewno poprawi Pani stan. obuwie to szeroki temat. bez konsultacji na zywo ciezko mi cokolwiek stwierdzić.

pozdrawiam

Adrian Michałek
%#!#&#)(&
Witam serdecznie. Proszę zacząc od wykonania wkładki supinujacej i stabilizujacej stopę i obserwować czy dolegliwości się uspokoją (albo w dużej mierze) . Martwi mnie ilosc kontuzji u Pani , w jakim Pani jest wieku?, bo to wygląda na wycieńczenie organizmu i trzeba by zadziałać od środka. Pozdrawiam
Droga pani, suplementacja, regularne zabiegi terapeutyczne niwelujące zaburzenia trakcji oraz przywracające prawidłową synchronizację poszczególnych struktur, oraz wizyta u dobrego podologa, podiatry który zajmuje się osobami aktywnymi fizycznie do tego być może trening funkcjonalny. Pozdrawiam i powodzenia.
Jestem pod olbrzymim wrażeniem opisu. Zapraszam na konsultację.
Witam. Stała współpraca z fizjo sportowym plus tapey elastyczne i sztywne około 6 mcy i to bez gwarancji. Pozdrawiam
Witam serdecznie. Na Pani miejscu skupiłabym się przede wszystkim na doleczeniu wszystkich kontuzji, które niestety stały się Pani udziałem. Następnie przeanalizowałabym Pani sposób poruszania się i biegu ponieważ tak częste urazy stóp, nie koniecznie są spowodowane przez ich niewłaściwe ukształtowanie. Być może Pani pierwotny problem ma związek z biodrami, stawami krzyżowo - biodrowymi lub kręgosłupem. Trzeba byłoby skorygować wszystkie patologiczne wzorce ruchu które wykorzystuje Pani ciało a następnie nauczyć Pani prawidłowej techniki biegu, wprowadzić ćwiczenia wzmacniające, stabilizujące i propriocepcji. Ewentualnie zastosować zaopatrzenie wkładkami lub odpowiednim obuwiem. Stała współpraca z fizjoterapeutą jest bardzo dobrym pomysłem. Pozdrawiam
Witamy,
przede wszystkim należy zacząć od funkcjonalnej diagnostyki Pani przypadku. Zmęczeniowe złamania często biorą się z nadmiernego obciążenia stopy przy nieprawidłowej jej biomechanice i technice biegu, dlatego też ważne aby nad nią pracować celem wyeliminowania ewentualnych błędów. Ciężko odpowiedzieć na takie pytanie nie znając techniki Pani biegu, nie widząc obuwia, planu treningowego oraz nie znając Pani sposobu odżywiania, zatem na samym początku zalecalibyśmy konsultację fizjoterapeutyczną. To co natomiast możemy poradzić, to wspomóc trening biegowy treningiem siłowym i stabilizacyjnym aby normalizować napięcie mięśniowe, wprowadzić ćwiczenia tzw. „krótkiej stopy”, a jeżeli biegać boso to po piasku aby ustabilizować płaskostopie, gdyż zawsze lepiej osiągnąć efekt za pomocą własnych mięśni. Oczywiście proszę potraktować tę wiadomość jako poradę a nie zalecenia, gdyż nie widząc stanu faktycznego na własne oczy nie jesteśmy w stanie ze 100% pewnością dać Pani konkretne zalecenia.

Pozdrawiamy,
Zespół ClinicSport
Witam, myślę że stała współpraca z fizjoterapeutą przyniosła by oczekiwane wymagania.
Najpierw wypadało by zacząć pracę podczas treningów funkcjonalnych: poprawić wytrzymałość całej kończyny dolnej, poprawić stabilizację stopy, praca manualna na samej stopie plus odpowiednie ćwiczenia na płaskostopie. Wkładki jak najbardziej by się przydały ale u kogoś kto je robi w odpowiedni sposób - proszę tylko nie kupować uniwersalnych wkładek tylko na zamówienie. Jednak uważam że odpowiednie ćwiczenia pod fachowym okiem powinny dać ulgę aby mogła Pani wrócić do "zawodowego" biegania.
Pozdrawiam i zapraszam.
Krzysztof Stegienko
Witam. Sugeruję współpracę z fizjoterapeutą i sprawdzenie ustawienia miednicy.
Wydaje się z opisu problemu, że ma Pani problem z produkcją prawidłowego, wystarczająco mocnego kolagenu, który jest odporny na urazy. Może to być uwarunkowane genetycznie a także mieć związek z nieprawidłową dietą, lub też zachodzą oba te czynniki jednocześnie. Proponuję przyjrzeć się diecie pod kątem ilości i jakości dostarczanego białka (skład aminokwasowy), witaminy C i innych składników uczestniczących w produkcji kolagenu. Wskazana byłaby konsultacja z mądrym dietetykiem. Z fizjoterapeutycznych zabiegów wskazane byłoby wejście w program ćwiczeń prawidłowego ustawienia stawu i wzmacniających, co poprawi stabilizację oraz proprioceptywnych, poprawiających kontrolę nerwowo-mięśniową. W miejscach kontuzji zabiegi przyspieszające produkcję kolagenu np. laser. Unikać zabiegów rozluźniających za wyjątkiem konkretnych miejsc napiętych. Pozdrawiam
Najprawdopodobniej dla Pani najlepszym wyjściem będzie wizyta u fizjoterapeuty/osteopaty który dokładnie zbada gdzie leży prawdziwe źródło powtarzających się kontuzji. Proszę zwrócić uwagę na to, że chodzi o tu o prawdziwe źródło problemu. Które leżeć może w dysfunkcjach postawy lub urazach których nabawiła się Pani wcześniej. Dlatego ew współpraca powinna skupić sie na tym aspekcie a nie bieżącym leczeniu Pani problemów
Pani problem wiąże się z wieloma urazami i restrykcjami oraz kompensacjami z nimi powiązanymi. Rozwiązaniem Pani problemów jest integracja strukturalna ,pozdrawiam
Witam, podstawowe pytanie dotyczy Pana/Pani wieku. Jest to istotna informacja, gdyż jak jest napisane dochodziło do "zmęczeniowych złamań kości". Warto byłoby wykonać badanie gęstości kości (densytometria), gdyż kilkukrotne złamania kości śródstopia nie są "normalne:. Hipermobilność będzię doprowadzała do nawykowych zwichnięć w stawach skokowych. Dystans, który jest pokonywany tygodniowo przy takich urazach/obciążeniach mięśniowo-więzałdowo-stawowych wg mnie jest za duży. Na dzień dzisiejszy proponuje przerwę w treningach, konsultację z lekarzem ortopedą sportowym, konsultację z fizjoterapeutą (diagnoza, doradzenie obuwia bądź stabilizatorów, ustalenie treningu wzmacniającego, możliwe uzupełnienie terapii o Kinesiology Tape). Pozdrawiam
Dobry wieczór, mamy tutaj za dużo niewiadomych żeby jednoznacznie stwierdzić, że bieganie nie będzie sprawiać Pani problemów. 50-70 km tygodniowo to dość dużo - najważniejsza rzecz - jak wygląda technika biegu? Co do biegania naturalnego ono też wiąże się z pewnymi zasadami i nie jest dla każdego i od razu na 10 km dziennie. Wkładki mogą być tutaj pomocne. W Warszawie wielu dobrych fizjoterapeutów, najlepiej wybrać się na wizytę konsultacyjną, fizjo pokieruje dalej. Pozdrawiam,
Darek B
Ilość urazów których Pan doznał jest bardzo rozległa a konsekwencje uprawiania sportu bez pełnego wyleczenia będą prowadziły do kolejnych uszkodzeń. W pana przypadku po zakończonej rehabilitacji (kiedy noga wróci do sprawności) należy zrobić badanie momentów sił w statyce oraz izokinetyce, do tego cześć testów sprawnościowych i klinicznych (są placówki w warszawie które wykonują takie profesjonalne badania). Dopiero wtedy jeśli nie będzie znaczących różnic w sile, testy będą ujemne i ortopeda wyrazi zgodę będzie Pan mógł wrócić do biegania. Niestety bez prawidłowego przygotowania problem będzie nawracał.
ps. bieganie na boso bądź w butach "naturalnych" będzie zbyt obciążające. Jeśli będzie Pan planował powrót do biegania musi Pan zainwestować w odpowiednie buty z wkładką.
Pozdrawiam
Wygląda na to że problem jest w miednicy, proszę skonsultować się z fizjoterapeutą/osteopatą żeby znaleźć przyczynę Pani problemów. Pozdrawiam Grzegrz Zaborowski Hand-Med Radom
Witam.
Najlepszym rozwiązaniem w Pani przypadku będzie wizyta u Fizjoterapeuty. Dolegliwości które Pani opisuję mogą być spowodowane obniżeniem napięcia mieśniowego. Należy przeprowadzić dokładne badanie funkcjonalne zaplanować terapię i odpowiedni trening mający na celu bezpieczny powrót do aktywności .
Pozdrawiam
mgr Piotr Baj