Ja mam pytanie do psychologa/psychoterapeuty. Jak zapomnieć o byłym i ruszyć z miejsca? Byłam w kilk

5 odpowiedzi
Ja mam pytanie do psychologa/psychoterapeuty. Jak zapomnieć o byłym i ruszyć z miejsca? Byłam w kilku związkach ale po raz pierwszy mam taką sytuację. Mimo że minęło już półtora roku od naszego zerwania (zostałam porzucona, nadal kochałam) ja cały czas gdzieś o nim myślę. Zastanowiłam się już wiele razy nad tym, co nie wypaliło w naszym związku, wiem że nie stworzylibyśmy np. udanego małżeństwa, bo nasze charaktery i potrzeby były zbyt różne. Mimo tego mam wrażenie, że z byłym partnerem moje życie było weselsze, łatwiejsze, bardziej beztroskie. Nie myślę o nim na co dzień, ale w dniu rocznicy np. przypominam sobie mimochodem fajne chwile naszej relacji i robi mi się przykro. Spotkałam innych mężczyzn, nawet lepszych od mojego eks-partnera, ale gdzieś nadal mam wrażenie, że z nikim to już nie będzie to mimo że staram się podchodzić do nich z ciekawością, jak do nowej osoby, bez porównań. Ale one i tak się pojawiają. Przykładowo, leżę z kimś nowym na kanapie i przypomina mi się, jaka byłam szczęśliwa leżąc tak z poprzednim partnerem. Mam w ogóle wrażenie, że czegokolwiek bym nie robiła z poprzednim, byłam z nim najszczęśliwsza na świecie (mimo że nie zawsze mnie rozumiał). Np. łapię się na tym, że lepiej było mi z poprzednim na działce niż z kimś innym na luksusowych wakacjach za granicą.
Mam tego dość, chciałabym przestać idealizować tak byłego partnera. Zrozumieć, że ten etap zakończony, ruszyć do przodu i przestać porównywać innych do niego. Zwłaszcza, że spotkałam wielu wartościowych mężczyzn. Czy jest na to jakiś sposób?
Witam. Nie ma na to gotowej recepty i złotego środka. Ewidentnie w Pani głowie związek nie jest zakończony, co niepozwala wejść w inna relacje. Myśle, ze wartość było skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej i przepracować żałobę po tamtej relacji. Angelika Urban, pozdrawiam

Dzień dobry,
Proponuję podjęcie psychoterapii. W niektórych przypadkach skorzystanie z zewnętrznej pomocy może dać perspektywę, której nie uzyska Pani samodzielnie próbując sobie poradzić. Wygląda na to, że nie rozstała się Pani emocjonalnie z byłym partnerem. Wspólna praca może dotyczyć przepracowania straty tej relacji oraz przyjrzenia się schematom, które powodują iż trudno Pani iść dalej i zmiany tych schematów.
Pozdrawiam serdecznie.
Marta Śmieszek
Doświadcza strat jest wpisane w życie człowieka. Zdolność, aby poradzić sobie z takim bolesnym doświadczeniem jest umiejętnością, którą można nabyć.
Odpowiadając na Pani pytanie - tak, jest sposób, aby sobie z sytuacją w jakiej Pani jest poradzić, jednak prawdopodobnie będzie to wymagało kontaktu z psychoterapeutą. Po pierwsze przeżyć żałobę bo utracie, a po drugie zrozumieć co jest w tym mężczyźnie/było w Państwa relacji takiego, że trudno jest od tego odejść i związać się z kimś innym.

Proszę skorzystać z pomocy specjalisty, aby nie zmagać się z tym w samotności. Powodzenia!
Co było takiego w tamtym mężczyźnie czego nie mają inni, jak Pani sama powiedziała: wartościowi mężczyźni? Czy może tamten mężczyzna tworzył aurę tajemniczości lub niedostępności, być może trudno było go zdobyć a potem musiała Pani wkładać pewien wysiłek by go przy sobie utrzymać? Mówi Pani, że nie stworzylibyście udanego związku z powodu różnic potrzeb i charakterów - samo to, jest pewnym wyznacznikiem niedostępności. Ponadto ma Pani pełną świadomość, że go Pani idealizuje - czyli nie był on wcale taki wyjątkowy? Więc co to było? Wskazuję do przemyślenia, czy nie chodziło właśnie o tę niedostępność. Jeśli to Pani rozpoznaje, to może być tak, że tutaj tkwi przyczyna Pani szczególnego przywiązania, niestety bardzo mocno przyciągają nas sytuacje i ludzie, które są naznaczone tą właśnie niedostępnością, jednocześnie mogła Pani odczuwać, że jest wyjątkowa i ważna a także bardzo kochana i równie bardzo kochająca, wtedy, kiedy były partner był dostępny i teraz trudno Pani osiągnąć ten sam poziom zakochania i zaangażowania co wtedy. Co mogę zasugerować, to że warto spotkać się z terapeutą lub psychologiem, który pomoże Pani zrozumieć głębiej tę przyczynę, z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że czas oraz wnikliwa rozmowa z psychologiem lub terapeutą pomoże Pani się z tym uporać i jeszcze stworzyć kolejną piękną relację, może nie jedną. Pozdrawiam serdecznie, Veronika W.
Droga Pani, mnie się najbardziej rzuciło w oczy zdanie: "...mam wrażenie, że z byłym partnerem moje życie było weselsze, łatwiejsze, bardziej beztroskie." i właśnie od tego bym zaczęła. Tęskni Pani bowiem nie tylko za tym konkretnym mężczyzną, ale również za tym wszystkim, co wnosił w Pani życie swoją obecnością. To poczucie lekkości i "unoszenia się kilka centymetrów nad ziemią" jest przeżyciem, którego nie każdy doświadcza w swoich związkach, dlatego też nie każdy będzie Panią w stanie zrozumieć. Jednocześnie zawiera się w tym ważna informacja dla Pani - czego Pani poszukuje w życiu w ogóle, nie tylko w relacji z mężczyzną. I tu warto się zastanowić nad swoimi potrzebami - najpierw własnymi, być może nie do końca uświadomionymi. Bywa tak, że w osobie partnera pokładamy nadzieje na zaspokojenie wielu potrzeb, które można by z powodzeniem realizować w inny sposób.
Jedno jest pewne. Jeśli da sobie Pani szansę i skorzysta z pomocy specjalisty, czeka na Panią piękna podróż wgłąb siebie, a może też do innego wspaniałego mężczyzny.
Pozdrawiam serdecznie,
Magda Urbanek-Hudziak