Interpretacja wyników badań USG barku

7 odpowiedzi
Jestem młodym sportowcem, uprawiam kulturystykę. Czasem przy niektórych wyciskaniach odczuwam lekki dyskomfort w lewym barku. Wynik USG: „W lewym stawie płyn w kaletce pod barkowo-podnaramiennej. Zwłóknienie w obrębie przyczepu ścięgna mięśnia nad grzebieniowego. Ciągłość ścięgien stożka rotatorów prawidłowa.” Czy to poważna dolegliwość? Jak to rehabilitować? Nie przeszkadza mi to zbytnio w treningu. Dodam, że przy rotacji zewnętrznej mam troszkę ograniczony ruch, więc dostałem zalecenie by rozciągać rotatory.
Informacja o płynie w kaletce i zwłóknienie przyczepu wskazuje na stan przeciążeniowy,mięsień jest silnejszy od przyczepu. Należy dbać o symetrię obciążeń,normę długości mięśni obręczy barkowej,czyli rozciągania. Można sie spotkać z fizjoterapeutą pracujący z technikami tkanek miękkich do mobilizacji łopatki bolącego barku,gdyż tam nadmierne napięcie może być również przyczyną wspomnianej dolegliwości.Pozdrawiam.

Nie jest to jeszcze powazna kontuzja , ale moze przekształcic sie w powazny uraz.
Nie powinien pan cwiczyc w momencie wystepowania bólu.
Najlepiej leczyc w gabinetach a nie przez interent .
Pozdrawaim
Witam, trzeba wykonać pełne badanie żeby określić czy ten dyskomfort sprawia kaletka czy m. nadgrzebieniowy. Samo ograniczenie rotacji zewnętrznej to zbyt mało informacji. Jeśli to przyczep mięśnia, można zastosować masaż poprzeczny i sprawdzić jak zareaguje. Natomiast jeśli problem stanowi kaletka to można zastosować fizykoterapię ewentualnie ortopeda może podać iniekcję. Na czas leczenia należałoby również odpuścić trening.
Pozdrawiam
Witam. Nie jest to poważna dolegliwość. Doskonałe efekty daje rozcieranie poprzeczne ścięgna.
Witam
Taki obraz USG świadczy o nadmiernym ciśnieniu powstającym w okolicach kaletki w skutek nadmiernych przeciążeń. Wygląda na to że, obciążenia są już zbyt duże a może od początku były zbyt duże w stosunku do Pana możliwości. Nie wolno tego lekceważy gdyż, zwapnieniu ulegają przyczepy a to świadczy o ich niedokrwieniu. Zmiany takie prowadzą do zespołu bolesnego barku i uszkodzenia stożka rotatorów. Wyłączy to Pana z możliwości uprawiania kulturystyki. Trzeba Pana przepadać palpacyjnie i funkcjonalnie, aby stwierdzić co należy poprawić w treningu i jaki program leczniczy wprowadzić.
Pozdrawiam serdecznie
Arkadiusz
Witam serdecznie,

Zwłóknienia mięśni często pojawiają się przy zbyt ciężkich treningach, po przebytych zapaleniach lub urazach. Włókna mięśniowe zrastają się, osłabia to cały mięsień, co powoduje sztywność i ból. Należy zwrócić uwagę na płyn w kaletce, gdyż jego nadmierne występowanie może w przyszłości powodować stany zapalne, co może w efekcie przyczynić się do ogólnego ograniczenia ruchomości barku. Przy rehabilitacji należałoby utrzymać jak najlepszą elastyczność tkanek miękkich stawu barkowego, czyli mięśni, powięzi itd. Taka dolegliwość w tym momencie prawdopodobnie nie jest poważna i uważam, że dałoby się to z powodzeniem leczyć. Niezadbanie o to może doprowadzić do poważnych dolegliwości, a w konsekwencji nawet do operacji, gdyż im dłużej taki stan będzie się utrzymywał, tym więcej wprowadzi on napięć i trudniej w przyszłości będzie się z tym uporać. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć dokładniej na to pytanie, gdyż aby poznać przyczynę niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz badania manualnego. Jeśli zechciałby Pan podjąć leczenie zapraszam na konsultację.

Pozdrawiam,
FizjoMedical
mgr Łukasz Kowalczyk
Witam serdecznie
Pana głównym problemem jest jak podejrzewam problem z ustawieniem główki k. ramiennej, która to konfliktuje z wyrostkiem barkowym uszkadzając nadgrzebieniowy i ogranicza rotację zewnętrzną ponieważ jest wysunięta do przodu.
Pozdrawiam
KZ