gronkowiec złocisty a leczenie zębów

33 odpowiedzi
Czy można przeprowadzać zabiegi stomatologiczne (np. leczenie kanałowe, ekstrakcja, zabieg higieny) u osoby u której w wymazie z gardła wyszedł gronkowiec złocisty?
Można ale wskazane jest wykonanie zabiegu w osłonie antybiotykowej

Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) jest bakterią potencjalnie patogenną, jednak wyhodowanie tego szczepu w wymazie z gardła lub nosa nie jest tożsame z potwierdzeniem, że to właśnie gronkowiec jest przyczyną dolegliwości . Nie oznacza to również bezwzględnej konieczności włączania antybiotykoterapii, aczkolwiek zwykle jest to zalecane. Diagnostyka i leczenie zakażeń Staphylococcus aureus w każdym przypadku musi być prowadzona pod nadzorem i tylko na wyraźne zalecenie lekarza. W tym celu zalecam kontakt z internistą lub laryngologiem, który określi procedury leczenia oraz jednoznacznie stwierdzi czy i kiedy można będzie się udać na leczenie stomatologiczne. Pozdrawiam
Jeśli zakażenie gronkowcem złocistym nie nie powoduje żadnych dolegliwości i nie jest aktualnie leczone to nie ma bezwzględnych przeciwskazań do leczenia stomatologicznego. Pozdrawiam.
tak, w osłonie antybiotykowej
Kategorycznie nie zalecam.
Witam! W przypadku stwierdzenia obecności gronkowca złocistego należy wykonać antybiogram i zastosować celowaną antybiotykoterapię. Niestety występuje duża odporność gronkowca na antybiotyki. Piśmiennictwo podaje, iż nawet do 50% populacji ludzkiej jest nosicielem gronkowca złocistego. Zarażenie występuje drogą kropelkową, drogą krwi oraz poprzez kontakt płciowy. Gronkowiec, jak i jego toksyny wywołują szeroką gamę chorób układowych. W tym przypadku należy zastosować agresywną terapię przeciw gronkowcowi-tu proszę umówić się na konsultację i leczenie przez lekarza specjalistę laryngologa. Po antybiotykoterapii i wspomaganiu innymi lekami, możemy udać się do stomatologa celem leczenia stomatologicznego. Zanim to leczenie nastąpi, proszę poinformować lekarza zabiegowego o nosicielstwie gronkowca złocistego. Przyjmując pacjentów zawsze używamy sterylnych narzędzi oraz zabezpieczamy się przed patogenami pochodzącymi z jamy ustnej pacjenta. Tu nie będę wymieniać, gdyż jest to wiele rygorystycznych procedur stosowanych w gabinecie stomatologicznym. Jednak powiadomienie lekarza o zaszłej sytuacji jest bardzo odpowiedzialnym zachowaniem, aby zaostrzyć w/w procedury i dodatkowo zabezpieczyć lekarza, który będzie przeprowadzał zabiegi stomatologiczne, pochylony tuż na jamą ustną pacjenta. Nosicielstwo gronkowca nie jest przeszkodą a w leczeniu stomatologicznym.
Procedury higieniczne, epidemiologiczne zapewniają bezpieczeństwo pacjentowi, jak i personelowi w placówce medycznej.
Pozdrawiam.
Joanna Ziółkowska
tak ale zabiegi krwawe pod oslona antybiotykiem
Mozna przeprowadzić leczenie. W razie potrzeby lekarz może zlecic osłone antybiotykową po wykonaniu antybiogramu. Dodatkowo można zastosować dodatkowe środki bakteriobójcze czy leczenie z użyciem koferdamu.
Napewno trzeba się wstrzymać z zabiegami chirurgicznymi np. ekstrakcją zębów.
U pacjentów z grupy ryzyka A do takich należą pacjenci i których stwierdzono w wykazie gronkowiec złocisty zabiegi stomatologiczne przeprowadza się w osłonie antybiotykowej w porozumieniu z lekarzem prowadzącym
Nie ma wytycznych , aby nie leczyć .
Tak, Natomiast, należy ustalić -dlaczego pacjent brał wymaz z gardła i z jaką chorobą się zmaga. Jeśli pacjent jest szczególnie obciążony (stany nowotworowe, radio-, chemio- terapia, immunosupresja lub inne poważne choroby ogólne powodujące spadek odporności) potrzebna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Wszelkie zabiegi z przerwaniem ciągłości tkanek są zagrożeniem zakażenia zarówno dla pacjenta, jak i dla całego personelu. Z tego wynika, ze jeżeli gronkowiec nie jest zębopochodny, to należy najpierw wyleczyć lub załączyć gronkowca, potem można spokojnie udać się na zabiegi stomatologiczne.

Pozdrawiam.
30 -50 % populacji ludzkiej ma w wymazie Gronkowca złocistego. Tak można.
Dzień dobry
Można, ale zabiegi którym towarzyszy przerwanie ciągłości tkanek ( np. ekstrakcja), trzeba przeprowadzać pod osłoną antybiotyku.
Pozdrawiam
Witam, Jeśli nie ma objawów chorobowych to owszem,Można.
Witam
Zabiegi naruszające powłoki skórne nie powinny być przeprowadzone
Odpowiedz została udzielona wczesniej.
Witam serdecznie, około 10 do 50% populacji ludzkiej stale lub okresowo jest nosicielami bakerii gromkowca złocistego bez wystąpienia objawów chorobowych. Podjęcie odpowiedniego leczenia zależy od tego czy w związku z obecnością gromkowca złocisego w wymazie występują objawy chorobowe czy nie. Jeśli jest aktywna infekcja dróg oddechowych zalecam konsultację z lek. otolaryngologiem. W przypadku bezobiawowego nosicielstwa tej bakterii można podejmować się zabiegów stomatologicznych.

Pozdrawiam i zapraszam na wizytę.
Obecność gronkowców wymAzie z gardła nie jest przeciwwskazaniem
Jezeli pacjent aktywnie nie choruje z tego powodu tylko jest nosicielem gronkowca to mozna wykonywac zabiegi stomatologiczne
witam serdecznie. Już odpowiedziałam już na takie pytanie. Pozdrawiam serdecznie Kamila Haus
Udzieliłam już odpowiedzi na to pytanie.
Witam . Tak można przeprowadzać zabiegi stomatologiczne.
Tak Można.
Każdy pacjent wymaga wstępnej diagnostyki i oceny korzyści/podjęte ryzyko. Zabiegi planowe mogą być wstrzymane do czasu wyjaśnienia stanu zdrowia pacjenta. Zabiegi doraźne powinny być wspomagane dodatkową terapia oraz celowanymi środkami zapobiegawczymi.
Witam.

Tak, można przeprowadzać zabiegi stomatologiczne u osób z gronkowcem złocistym.

Pozdrawiam

Justyna Tecław
Tak można przeprowadzać tego typu zabiegi
Należy unikać zabiegów krwawych, leczenie zachowawcze próchnicy jest dozwolone. Najlepszym pomysłem byłoby jednak najpierw wyleczenie gardła, a potem lecz.stomatologiczne
Witam,
Można , choć lepiej najpierw wyleczyć gronkowca. Zabiegi stomatologiczne niosą ze sobą ryzyko przedostania się bakterii do krwi.
Pozdrawiam
Ewa Raczmańska-Kaniewska
Witam,
gronkowiec złocisty w wymazie z gardła jest dosyć często spotykany... nie ma jednoznacznych wyników badań. Publikacje donoszą o obecności u od 5% do nawet 20% populacji (można znaleźć badania mówiące nawet o 50% populacji).
Jego wpływ na stan jamy ustnej nie jest do końca znany :(
Prowadzonych jest wiele badań, jednak wyniki w dalszym ciągu nie są jednoznaczne.
Warto ustalić czy obecny gronkowiec złocisty jest szczepem metycylinowrażliwym (MSSA) czy metycylinoopornym (methicillin-resistant Staphylococcus aureus - MRSA).
Ten drugi, groźniejszy szczep występuje znacznie rzadziej (około 5-10% przypadków).
Na pewno warto dbać o stan systemu odpornościowego organizmu. Duży wpływ na jego funkcjonowanie ma prawidłowy poziom witaminy C oraz witaminy D.
Suplementację witaminą C można bezpiczenie prowadzić we własnym zakresie.
Warto oznaczyć poziom witaminy D (badanie krwi), w przypadku niedoboru zgłosić się do lekarza rodzinnego. Niestety o tej porze roku w naszym klimacie większość społeczeństwa jest narażona na niedobory witaminy D.

W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się zakażenia należy rozważyć przeprowadzenie koniecznych zabiegów chirurgicznych oraz profilaktycznych w osłonie antybiotykowej.

Jeżeli chodzi o leczenie kanałowe, sytuacja wygląda inaczej:
Leczenie endodontyczne (czyli kanałowe) ZAWSZE powinno być przeprowadzane w izolacji od jamy ustnej. Służy do tego koferdam - gumowa bariera oddzielająca wnętrze zęba od środowiska jamy ustnej. W ten sposób eliminowany jest wpływ flory bakteryjnej jamy ustnej na przebieg leczenia endodontycznego; nie ma konieczności podawania antybiotyków.
Leczenie kanałowe przeprowadzone bez izolacji pola zabiegowego (bez użycia koferdamu) jest błędem w sztuce; znacznie zwiększa ryzyko niepowodzenia.
Pozdrawiam,
Tomasz Zbożeń
Tak można,nawet wskazana jest eliminacja potęcjalnych ognisk zapalnych,pozdrawiam
Witam.
Leczenie zachowawcze i kanałowe potrzebna prowadzić w Koferdamie, a ekstrakcje i zabiegi higieniczne w osłonie antybiotykowej. Niestety wiele szczepów wytwarza toksyne panicylaze, dzięki której bakterie są odporne na penicyline. Wiele osób jest nosicielami bakterii gronkowca. Bardzo istotne rolę odgrywa także wzmacnianie odporności organizmu.
Pozdrawiam
Olga Zolnieruk