Gram w koszykówkę mam 37 lat i od dłuższego czasu mam problem ze ścięgnem Achillesa, zrobiłem badani

2 odpowiedzi
Gram w koszykówkę mam 37 lat i od dłuższego czasu mam problem ze ścięgnem Achillesa, zrobiłem badanie USG, które wykazało prawidłowość Achillesów ale wykazało płyn w trójkącie Kagera w obu nogach. Bylem prywatnie i na fundusz NFZ z tą diagnozą u ortopedy. Powiedziano mi, że trzeba odpoczywać i będzie ok. Wiem jednak, że jeśli wrócę do dużej aktywności fizycznej to ból wróci, miałem tak już kilkakrotnie. Zależy mi na usunięciu problemu i powrocie do 100% sprawności. Proszę o poradę, bo w moim mieście i okolicach nie mogę znaleść profesjonalnej pomocy.
Wygląda to ( długoletnia aktywność fizyczna, dolegliwości + obraz USG) na tendinopatię ść Achillesa.
Niestety, jest to nawracająca choroba, trudna do całkowitego wyleczenia ( trudna nie oznacza niemożliwa) Jej leczenie wg mnie wymaga zaangażowania pacjenta i dłuższego kredytu zaufania do konkretnego lekarza.
Mój algorytm leczenia:
W pierwszej kolejności dedykowana fizjo+fizykoterapia wzmocniona o stymulowanie ścięgna do gojenia mini zabiegami pod USG np suchym igłowaniem. W przypadku braku poprawy do rozważenia podanie preparatów/leków/PRP do pochewki ścięgna celem niwelowania tarcia. W moim przypadku 3 etap to Elektroliza EPTE.
Nie mam zaś dobrych doświadczeń z falą uderzeniową.

Najważniejsza jest diagnoza, w pzypadku entezopatii rzeczywisci suche igłowanie może dać dobre efekty, dobre efekty moze takze dać proloterapia, high volume injections z soli fizjolgicznej. W przypadku zapalenia kaletki do rozważenia PRP. Dodatkowo jak moj Kolega powidzial konieczne ejst zaangażowanie a przede wszystkim cwiczenia excentryczne. Należy pamietać o zbadaniu stopy w kierunku wad i ewentualna korekcja. Pozdrawiam.