gestoza/ stan przedrzucawkowy/ zespół heelp

3 odpowiedzi
Witam naszych cudownych lekarzy ;) Proszę o skromną poradę, W 1 ciąży, od 20 tygodnia miałam nadciśnienie (lekarz przepisywał mi 2 tabletki depogytu), później skracała mi się szyjka do 3 cm. W końcu w 32 tc na usg okazało się że przepływy są tragiczne, dziecko ma hipotrofię a ciśnienie dalej szaleje (w dniu cc miałam 180)... Trafiłam do szpitala, a tam w 33 tc zrobiono mi cesarkę bo ktg i usg było tragiczne. Na wypisie ze szpitala mam napisane PIH- nadciśnienie indukowane ciążą i zagrażająca zamartwica płodu. Zastanawiam się czy w 2 ciąży jest duże ryzyko powtórki? Czy to co miałam to była gestoza/ stan przedrzucawkowy/ zespoł hellp? Czy coś innego? Mój ginekolog twierdzi że mam 50% szans na powtórkę. Proszę doradzić.Słyszałam ze kwas w acardzie/aspirynie obniża ryzyko wystąpienia gestozy. Czy to prawda. Basia ;(
Wystąpił u Pani najprawdopodobniej stan przedrzucawkowy - w nowej nomenklaturze (gestoza to przestarzale określenie). Ma Pani wyższe ryzyko powtórki. Wprowadzenie kwasu acetylosalicylowego zwłaszcza do 16 t.c. znacznie obniża ryzyko rozwoju tej choroby

Szanowna Pani, każda ciąża jest inna, jednakże ryzyko wystąpienia nadciśnienia indukowanego ciążą jest u Pani bardzo duże. Możliwe jest obliczenie ryzyka wystąpienia u Pani preeklampsji podczas pierwszych badań prenatalnych. Niezbędna jest ocena przepływów w tętnicach macicznych oraz wykonanie testu podwójnego. Kwas acetylosalicylowy jest jednym z możliwych leków, który można u Pani zastosować. Zapraszam na konsultację.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Wiadaomość od jednego z cudownych - nadciśnienie ciążowe wcale nie musi się powtórzyć ..... - Acard jest ok do 32 tygodnia ciąży