Dzień dobry. Zwracam się do Państwa z powodu urazu mięśnia prostego brzucha, którego doznałem 02.0

8 odpowiedzi
Zwracam się do Państwa z powodu urazu mięśnia prostego brzucha, którego doznałem 02.01.19 na treningu siłowym. Uraz dotyczył pierwotnie lewego brzuśca tuż pod żebrami, jednak po 3 dniach mam wrażenie, że uraz się rozprzestrzenia w dół. Widoczna jest spora asymetria (uwypuklenie, którego wcześniej nie było) oraz towarzyszy temu dyskomfort i ból.
Czy możliwe jest by przy pomocy USG wykryć przepuklinę mięśniowo-powięziową? Badanie przeprowadzone dwa dni po urazie wykazało rozejście kresy białej (od wyrostka mieczykowatego mostka aż do pępka) o szerokości do 23mm. Jednak jest to prawdopodobnie starszy uraz. Badanie ww bolesnej okolicy nie wykazało żadnej patologii jednak ze względu na pogarszający się stan staram się znaleźć jakieś badanie obrazowe, które pomogłoby ustalić przyczynę bólu i asymetrii. Czy rozejście się powięzi jest do potwierdzenia jakimś badaniem? I czy wymaga to zabiegu operacyjnego? A może wystarczy rehabilitacja?
Dokładniejszym nieinwazyjnym badaniem byłby rezonans magnetyczny, najlepiej aparatem o indukcji 3mT.
Polecam też w przyszłości pracę na mięśniach tonicznych, nie fazowych, czyli bardziej trening wytrzymałościowy, koordynacyjny, być może też plyometryczny bez obciążeń - to w zależności od oceny Pana stanu przez dobrego lekarza, fizjoterapeutę lub osteopatę.
Sugeruję wizytę: Konsultacja fizjoterapeutyczna - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Zauważyłem, że badanie było wykonane 2 dni po urazie, a wybrzuszenie dopiero po 3 dniach. Dobrze rozumiem? W takim razie teraz na pewno USG by coś wykazało. Jeżeli na siłę szuka Pan innych badań obrazowych, to myślę, że dokładniejszym badaniem byłoby badanie MRI, jednak ponowne badanie USG powinno wykryć patologię, jeżeli w ogóle istnieje jakaś patologia nadająca się do operacji. Podstawowym badaniem jakie powinno zostać przede wszystkim wykonane jest porządnie przeprowadzone badanie funkcjonalne, które niesie za sobą zalecenia odnośnie odpowiedniej rehabilitacji.
Jeśli zmieniły się objawy to ponowne USG lub MRI dobrze by było wykonać. Polecam do fizjoterapeuty się udać po wykonaniu badania. Zawsze lepiej spróbować naturalnie leczyć poprzez fizjoterapię, niż operacyjnie. Jednak tego nie da się na odległość stwierdzić.
Witam. Oczywiście konieczne jest przeprowadzenie pełnego wywiadu i badania fizjoterapeutycznego. Ocena na USG powinna dać pozytywny rezultat diagnostyczny. Tak jak zaznaczyłem bez badania klinicznego możemy przypuszczać, że problem jest długotrwały, jak sam Pan wspomina rozejście kresy białej na 23 milimetry, nie tworzy się przez krótki czas, oczywiście jeśli nie doszło do gwałtownego urazu. W terapii miałem już kilkoro pacjentów ze znacznym rozejściem kresy białej, których udało się wyprowadzić bez operacji. Tak jak nadmieniłem konieczne byłoby badanie i przynajmniej 2-3 spotkania , aby ocenić rezultaty terapeutyczne. Pozdrawiam
Dzień dobry, badanie usg Plus badanie funkcjonalne. Wdrożenie terapii, utrwalenie wzorców ruchowych aby była stabilizacja, ponowne wykonanie usg dla dokładniejszej oceny rezultatów. Pozdrawiam
Ponownie USG lub rezonans magnetyczny. Najczęściej rehabilituje się takie przypadłości odpowiednimi cwiczeniami + wspomaga terapią manualną. Pozdrawiam
Witam,
z Pańskiego opisu podejrzewam przepuklinę-pojawia się dokładnie tam gdzie odczuwa Pan ból tzn w okolicach kresy białej czyli linia biegnąca przez środek brzucha od pępka w dol w okolicy pepeka.... Proponuje wizytę u dobrego fizjoterapeuty który Pana zbada, zdiagnozuje i za pomocą metody FDM spróbuje za pomocą odpowiedniej techniki wyleczyć uszkodzona powięź....
Diagnoza USG, prawdopodobnie jest to rozejście kresy białej lub mała przepuklina (można palpacyjne sprawdzić co się znajduje pod wybrzuszeniem) - terapia powięziowa i wusveralna, przy 2-3 cm rozejścia prawdopodobnie uda się to opanować bez operacji. Pozostaje jeszcze kwestia zerwania przyczepów miesnia- czy i w jakim procencie. Zapraszam na terapię.