Dzień dobry, w związku z dużą otyłością w latach dziecięcych, mój chłopak (obecnie l. 24) obecnie

2 odpowiedzi
Dzień dobry,

w związku z dużą otyłością w latach dziecięcych, mój chłopak (obecnie l. 24) obecnie cierpi na kifozę (75 stopień) i skoliozę. Bardzo nam zależy, aby wyleczyć jego kręgosłup i w miarę możliwości całkowicie go wyprostować. W chwili obecnej mieszkamy na Cyprze, gdzie służba zdrowia stoi na niższym poziomie niż w Polsce i nie udało nam się znaleźć specjalisty, któremu zaufalibyśmy w zajęciu się tematem.
Wobec tego chciałabym się dowiedzieć:
1) czy takie dolegliwości da się całkowicie wyleczyć,
2) czy polscy specjaliści zajmują się leczeniem podobnych schorzeń,
3) czy powyższe schorzenia kwalifikują się do leczenia operacyjnego czy nieoperacyjnego,
4) czy w przypadku powyższych schorzeń możliwe by było leczenie zdalne, w którym wizyty specjalistyczne mogłyby się odbywać np. raz w miesiącu, a reszta pracy/terapii odbywałaby się w domu (z uwagi na miejsce zamieszkania),
5) czy widzieliby Państwo jakiekolwiek inne możliwości wyleczenia problemu bez zmiany miejsca zamieszkania.

Z góry bardzo Państwu dziękuję za odpowiedzi.
Dzień dobry
Obawiam się że nie będzie możliwości całkowitej korekcji kręgosłupa, jednak najczęściej zawsze można coś zmienić, żeby było lepiej.
Czasami zabieg operacyjny przynosi dość duże rezultaty jednak niestety często też i pewne powikłania pooperacyjne.
Dużo oczywiście zależy też od tego ile w podanej przez Pani wadzie postawy jest wady funkcjonalnej ( nie utrwalonej) a ile strukturalnej (utrwalonej).
Zawsze największe rezultaty uzyskuje się w trakcie leczenia bezpośredniego czyli w gabinecie, jednak zawsze istnieje też możliwość próby zrobienia tego ,,zdalnie". Wymagało by to jednak na samym wstępnie wnikliwej konsultacji i zaznajomienie się z tym konkretnym problemem. pozdrawiam serdecznie

Nie obejdzie się bez wizyt bezpośrednich, potem co jakiś czas aby zweryfikować postęp i wprowadzać modyfikację ćwiczeń... Między wizytami można ćwiczyć w domu według wyuczonego schematu i w kontakcie z fizjoterapeutą online lub tel. W przypadku znacznych skrzywień kręgosłupa w tym wieku ćwiczenia nie dadzą rezultatu powrotu do fizjologicznych krzywizn... Wskazana byłaby również konsultacja z lekarzem ortopedą.