Dzień dobry W maju bieżącego roku miałem leczoną kanałowo prawą górną szóstkę. Były tam trzy kana

1 odpowiedzi
Dzień dobry

W maju bieżącego roku miałem leczoną kanałowo prawą górną szóstkę. Były tam trzy kanały do wypełnienia, z czego jeden z nich miał aż 25 mm i lekarz wydrążył go do granic możliwości, na jakie pozwalało wykonane zdjęcie rtg. Po wykonaniu tego zabiegu w dwóch dwugodzinnych wizytach ząb bolał przy nacisku (w trakcie jedzenia i mycia zębów). Po wielokrotnych próbach wyłączenia zęba ze zgryzu ten sam lekarz zdecydował się w lipcu pogłębić jeszcze ten najdłuższy kanał, aż po samą zatokę (w pewnym momencie poczułem nawet ból w nosie i przez kilka dni po zabiegu z nosa ciekła żółta ciecz). Ból jednak nadal jest praktycznie taki sam. Laryngolog z pomocą wykonanego tomografu zatok stwierdził, że jest płyn w zatokach do usunięcia. Zresztą zawsze miałem problemy z zatokami. Natomiast stomatolog leczący ząb kanałowo, na podstawie tomografu całej szczęki (który miałem wykonany później) stwierdził, że nie widzi tam żadnych nieprawidłowości. Skonsultowałem się w tej samej placówce jeszcze ze stomatologiem - specjalistą od okluzji, który miał podjąć się odbudowy zęba po leczeniu kanałowym i on z kolei stwierdził, że po tych objawach, jakie mam (tj ból zęba przy nacisku, gryzieniu, opukiwaniu) nie widzi innej możliwej przyczyny niż to, że ząb jest prawdopodobnie pęknięty przy korzeniu, czemu stomatolog od leczenia kanałowego stanowczo zaprzeczył. Pozostając z niejasną sytuacją co do źródła bólu i (póki co) koniecznością usunięcia nieodbudowanego jeszcze zęba lekarz od okluzji zaplombował ząb, ale wstrzymał się z założeniem koronki do czasu wykonania zabiegu FESS zatok, który miał wykluczyć ewentualny związek zatok z bólem zęba. Po tym zabiegu (wykonanym w połowie listopada) ząb wciąż boli, ale już nie tyle przy nacisku, co samoistnie (dziwny ból, jakby mi coś podrażniało i swędziało dziąsło przy zębie od środka).

Czy gdzieś mogę jeszcze szukać przyczyny bólu? Być może usunięcie zęba jest najwłaściwsze, ale po wielku konsultacjach zapewniających, że według rtg ząb został przeleczony kanałowo w sposób podręcznikowy, żal tego zęba usuwać. Pozdrawiam.
Niezmiernie trudno jest odpowiedzieć czy ten ząb musi być usunięty tylko na podstawie Pani opisuje. Mogę jednak podpowiedzieć na co jeszcze zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

W przedstawionej sytuacji warto wykonać kontrolną tomografię. Wraz z upływającym czasem sytuacja mogła się zmienić. Możliwe, że będzie widoczna zmiana zapalna. Jeżeli przyczyną jest pęknięcie/złamanie korzenia w okolicy szczeliny pęknięcia też może być już widoczna utrata kości. Warto sprawdzić również głębokość szczeliny dziąsłowej, gdzie w przypadku pęknięcia będzie tworzyła się kieszeń dziąsłowa, co może potwierdzić zasadność usunięcia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Lidia Buda

Lidia Buda

Stomatolog

Olsztyn

umów wizytę
Paweł Szuba-Paszkiewicz

Paweł Szuba-Paszkiewicz

Stomatolog

Bielany Wrocławskie

umów wizytę
Monika Gryko

Monika Gryko

Stomatolog

Białystok

umów wizytę
Anna Dudziak

Anna Dudziak

Stomatolog

Wrocław

umów wizytę
Katarzyna Niezborała

Katarzyna Niezborała

Stomatolog, Stomatolog dziecięcy

Łódź

umów wizytę
Bogna Zielińska-Kaźmierska

Bogna Zielińska-Kaźmierska

Chirurg, Stomatolog

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 93 pytań dotyczących: leczenie kanałowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.