Dzień dobry, Urodziłam syna 7 miesięcy temu, nadal karmię piersią. W 7 r.ż. ujawniła się u mnie łu

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
Urodziłam syna 7 miesięcy temu, nadal karmię piersią. W 7 r.ż. ujawniła się u mnie łuszczyca. Dotychczas remisja nastąpiła jedynie po terapii puva, oraz naświetlaniu lampami uvb 311. Podczas ciąży łuszczyca się pogorszyła, lecz w pewnym momencie jej "zaostrzanie" się zatrzymało, jednakże od porodu jej stan (właściwe mój) się szybko pogarsza. Nie tylko stare wykwity się powiększają, lecz pojawia się sporo nowych, ponownie pojawia się łuszczyca okolic intymnych. Najgorzej wygląda owłosiona skóra głowy, czoło i uszy. Chciałabym karmić piersią min. do ukończenia przez syna 1 r.ż. Jedyna maść i płyn po których przez lata prób i eksperymentów zaobserwowałam poprawę to Dermovate, której nie mogę używać podczas karmienia piersią. Bardzo proszę o poradę osoby która posiada doświadczenie w tej kwestii bowiem na kilku wizytach u różnych specjalistów otrzymałam sprzeczne informacje. Posiadam lampę dermalight uvb 311, jeden dermatolog na wizycie stwierdził że bez przeszkód mogę jej używać podczas karmienia piersią, drugi natomiast, że kategorycznie nie mogę korzystać ani z lampy ani z innych form naświetlania (np. solarium). Jeden pediatra twierdzi że mogę się naświetlać i nie zaszkodzę w ten sposób dziecku, natomiast inny, że kategorycznie nie oraz że nie powinnam używać niczego oprócz nawilżających kosmetyków dla dzieci od 1 dnia życia. Kilku specjalistów których odwiedziłam w między czasie stwierdziło że nie ma wiedzy na temat skutków fototerapii podczas kp. Jestem osobą dbająca o swój wygląd i stan zarówno skóry jak i włosów, niestety przez liczne sprzeczne informacje i zafiksowanie się na potrzebach dziecka zaprzestałam stosowania jakich kolwiek kosmetyków pielęgnacyjnych, sporadycznie używam żelu aloesowego. Wobec powyższego mam ogromną nadzieję, że zwrócenie się z zapytaniem do szerszego grona specjalistów pomoże mi podjąć działania zmierzające do chociażby lekkiego poprawienia stanu mojego zdrowia, jednocześnie nie zagrażając w żaden sposób zdrowiu i samopoczuciu mojego syna. Jeżeli nie ma takich szans, to oczywiście wytrzymam bez leczenia do końca okresu karmienia piersią :) pozdrawiam
Szanowna Pani,

Jako, że do nasilenia łuszczycy dochodzi w sytuacjach stresowych, naturalnym jest, że okresowi połogu towarzyszy zaostrzenie.

UVB penetruje płytko do naskórka. Okres laktacji nie jest przeciwwskazaniem do fototerapii. Jedynym krajem kontrolującym stan lamp w solariach jest Hiszpania. Wyniki ich kontroli wykazują że w 70% kabiny nie spełniają norm bezpieczeństwa, mają zamontowane zdekompletowane lampy, lampy nieznanego producenta, lub niewłaściwie zamontowane. Fototerapię lampami UVB zwykle zaczyna się od kilku sekund naświetlania. Dawka z sesji solarium jest szerokospekralna (poza UVB, jest jeszcze UVA i UVC) oraz o energii kilkaset tysięcy procent większej niż stosowana w fototerapii. Poza wiekiem, chociażby 1 wizyta na solarium przed 25rż już zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka o 22%, a raka kolczystokomórkowego o 67%. Ryzyko rozwoju czerniaka po 5 takich sesjach jest porównywalne z posiadaniem krewnego z czerniakiem w najbliższej rodzinie. Zdecydowanie odradzam korzystanie z solarium w jakimkolwiek wskazaniu. W rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego jest określona dawka kumulacyjna UV, która właśnie ze względu na zwiększone ryzyko nowotworów skóry nie powinna być przekraczana. W mojej ocenie domowe lampy UVB również nie są w pełni bezpieczne i nie pozwalają na kontrolę dawki i ochronę przed oparzeniem.

Podczas laktacji warto unikać aplikacji silnych i ultrasilnych miejscowych glikokortykosteroidów (np. Dermovate), jednak można stosować słabe i umiarkowanie silne, z wyłączeniem okolic z którymi kontakt ma dziecko (przede wszystkim okolice brodawek sutkowych). Alternatywą dla tej grupy leków są inhibitory kalcyneuryny stosowane poza wskazaniami rejestracyjnymi (w Polsce zarejestrowane do leczenia atopowego zapalenia skóry). Nie ma konieczności ograniczania stosowania kosmetyków.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV, PDIPDER

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.