Dzień dobry. Uciąłem sobie opuszek lewego palca wskazującego (ok. 0,5 x 0,8 cm) w taki sposób, że tr

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Uciąłem sobie opuszek lewego palca wskazującego (ok. 0,5 x 0,8 cm) w taki sposób, że trzymał się na kawałku skóry. Rana obficie krwawiła i bolała. Została odkażona i owinięta. Po godzinie od zdarzenia krwawienie i ból zmniejszyły się, jednak podczas zmiany opatrunku zauważyłem, że opuszek zmienił kolor na siny i ponadto zaczął trzymać się w całości (najbardziej od strony początku cięcia - jakby w ogóle nic nie było ruszone) Czy to jest po prostu zmiana koloru krwi? Czy opuszek zrośnie się prawidłowo i będę miał czucie? Oraz co i kiedy stosować, aby przyspieszyć gojenie się rany?
Dziękuję za każda odpowiedź i pozdrawiam.
Dzień dobry. Kolor opuszki może wynikać ze zbyt ściśle wykonanego opatrunku lub w konsekwencji powstałego krwiaka. Istnieje szansa, że rana się zagoi razem z uszkodzonym płatem skóry. Dopiero po pełnym wygojeniu będzie możliwa ocena czucia powierzchownego - może się zdarzyć, że czucie to będzie osłabione lub zniesione na skutek uszkodzenia zakończeń nerwowych. Ranę proszę codziennie przemywać preparatem dezynfekcyjnym (np. Octenisept lub Microdacyn). Ponadto należy unikać moczenia rany w trakcie codziennych czynności. W przypadku niepokojących objawów i zaburzenia gojenia, proszę zgłosić się na kontrolę lekarską. Pozdrawiam, P. Zarzeczny