Dzień dobry. Staramy się o dziecko. Wzięłam zentel w 1 dniu miesiączki, kolejną dawkę mam wziąć za

1 odpowiedzi
Dzień dobry.
Staramy się o dziecko. Wzięłam zentel w 1 dniu miesiączki, kolejną dawkę mam wziąć za 2 tygodnie, akurat w owulacje. Pytanie czy po wzięciu 2 tabletki możemy się starać o dziecko?
Dzień dobry,

Zentel (albendazol) to lek przeciwpasożytniczy, który jest stosowany w leczeniu różnych infekcji wywołanych przez pasożyty. W kwestii planowania ciąży podczas leczenia tym lekiem istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz dokładne zapoznanie się z ulotką leku, która zawiera informacje o ewentualnych przeciwwskazaniach i środkach ostrożności.

Ogólnie, w okresie leczenia Zentelem oraz przez pewien czas po jego zakończeniu zaleca się unikanie zajścia w ciążę, ponieważ albendazol może mieć potencjalny wpływ na rozwijający się płód. Długość okresu, w którym zaleca się unikanie ciąży po zakończeniu leczenia, powinna być określona przez lekarza lub znajdować się w informacjach zawartych w ulotce dołączonej do leku.

Jeśli planujecie Państwo starania o dziecko w okresie leczenia Zentelem lub zaraz po nim, ważne jest, aby przedyskutować tę kwestię z lekarzem. Specjalista może udzielić szczegółowych informacji na temat bezpieczeństwa stosowania tego leku w kontekście planowania rodziny oraz doradzić, kiedy bezpiecznie można wznowić starania o dziecko po zakończeniu kuracji.

Przed podjęciem decyzji o staraniach o dziecko bezpośrednio po leczeniu Zentelem, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zna Pani indywidualną sytuację zdrowotną i historię leczenia. Lekarz będzie w stanie dostarczyć rekomendacje dostosowane do Państwa sytuacji.

Proszę pamiętać, że dbanie o zdrowie jest bardzo ważne zarówno w procesie starania się o dziecko, jak i w trakcie ciąży, dlatego ważne jest, aby wszystkie decyzje dotyczące leczenia i planowania rodziny były podejmowane pod opieką specjalistów.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dodatkowe pytania czy wątpliwości, proszę o kontakt. Życzę powodzenia w staraniach o dziecko i wszystkiego najlepszego.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.