Dzien dobry. Sprawa dotyczy mojej żony. Jest po dwóch operacjach przepukliny kręgosłupa lędźwioweg

2 odpowiedzi
Dzien dobry.
Sprawa dotyczy mojej żony.
Jest po dwóch operacjach przepukliny kręgosłupa lędźwiowego.po 8 miesiącach od operacji zaczęła ją boleć noga,od pośladka do stopy. Zrobiony rezonans:
Krążek L4 l5 odwodniony i obniżony że znaczna tylna przepukliną o wym 8 mm szer,18,5 mm szerokość ,11,5 wysokość, uciskającą worek oponowy
Krążek l5 s1 odwodniony i obniżony wypukliną tylna modelująca worek oponowy, zwężająca zachyłki boczne i otwory
Trzon kręgu L4 przemieszczony ku tylowi względem 5,a l5 względem S1,
Kręgozmyk
Krążek L3 L 4 nieco odwodniony,z zachowaną wysokością,z wypukliną tylną modelująca worek oponowy.
Czy jest szansa na nieoperacyjne wyleczenie tego czy zostaje tylko operacja?
Dzień dobry,
Niestety, wynik rezonansu nie mówi nic o tym jak funkcjonuje Pańska żona. Tylna przepuklina L4-L5 nie należy do małych i może w istotny sposób zwężać swiatło kanału kręgowego- należałoby to porównać z objawami (konieczny skrupulatny wywiad i badanie nieurologiczne). Na innych poziomach też może znajdować się źródło bólu. Dodatkowo istnieje kręgozmyk, jednak nie wiemy jak duży (którego stopnia) oraz nie wiemy czy stabilny czy niestabilny. Nic nie wiemy o czasie, sposobie i zakresie poprzednich operacji.
Nie posiadamy wiedzy w temacie występujących deficytów neurologicznych. Szansa na leczenie zachowawcze zawsze jest, w końcu w medycynie zdarzają się różne (czasem niemożliwe na pierwszy rzut oka) sytuacje. Jednak aby coś więcej powiedzieć, trzeba pacjentkę zbadać, zapoznać się z dotychczasową historią leczenia i- być może- rozszerzyć diagnostykę obrazową.
Życzę Pańskiej żonie szybkiego powrotu do sprawności.
D. Zakrzewski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zazwyczaj do leczenia operacyjnego kwalifikują się pacjenci z deficytem neurologicznym w przypadku odc L-S niedowład (opadająca stopa), nietrzymanie moczu, rzadziej ból w odcinku L-S lub promieniujący na przebiegu nerwu. Zaleca się również w pierwszej kolejności leczenie zachowawcze, aczkolwiek w takiej sytuacji wizytę fizjoterapeutyczną poprzedziłbym konsultacją neurochirurga, aby rehabilitację - leczenie odbywało się równolegle w porozumieniu dwóch specjalistów.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.