Dzień dobry. Rok temu skręciłam kostkę poprzez zsunięcie z dwóch schodów na zewnętrzny brzeg stopy,

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Rok temu skręciłam kostkę poprzez zsunięcie z dwóch schodów na zewnętrzny brzeg stopy, w Niedzielę Wielkanocną wieczorem. Pojechałam do domu, położyłam kończynę na podwyższeniu, posmarowałam maścią na opuchliznę oraz obłożyłam lodem. Następnego dnia rano pojechałam na SOR, gdzie dyżurował lekarz ortopeda. Stopa była bolesna, nie mogłam nawet minimalnie się o nią opierać, bo ból był nie do zniesienia. Była opuchnięta oraz pojawił się krwiak, zarówno po zewnętrznej jak i wewnętrznej jej stronie. Poprosiłam o prześwietlenie. Prześwietlono mi śródstopie oraz bok stopy. Lekarz nie zauważył niczego niepokojącego, zalecił RICE oraz próbę stopniowego powrotu do aktywności, gdy opuchlizna i bolesność ustąpią. Rzeczywiście z dnia na dzień odczuwałam poprawę. Proces trwał do jesieni- zimy. Niestety od jakiegoś czasu sytuacja się ustabilizowała i nie jest dobrze. Czasami łapie mnie "bolesno-piekący skurcz" w stopie. Dodatkowo jest ona jakby "mniej stabilna", a czasem podczas ruchu coś w niej jakby "przeskakuje". Czy jest szansa na poprawę tej sytuacji?
Dzień dobry,
przede wszystkim z powyższego opisu wynika, że pacjent nie miał wykonanych kompletnych badań. Uważam, że należy wykonać USG i w razie potrzeby poszerzyć diagnostykę o MRI i na podstawie powyższych badań ustalić do dalej. Oprócz tego należy zorientować się czy u pacjenta była jakakolwiek interwencja fizjoterapeutyczna? Czy pacjent miał badanie funkcjonalne u fizjoterapeuty? To są też dość istotne elementy, które uważam, że w powyższej sytuacji są konieczne do wykonania.
Pozdrawiam,

RICE nie jest już od lat stosowany. Obalił to ten kto to stworzył. To hamuje proces gojenia. Na Pani pytanie nie da się odpowiedzieć przez internet. Zdecydowanie polecam konsultacje u dobrego ortopedy i zapewne wykonanie badań obrazowych wykluczających Np zerwanie jakiś miękkich tkanek.
SOR to Szpitalny oddział Ratunkowy, tam ratuje się życie wiec badanie Pani stawu skokowego mogło być i zapewne było bardzo ograniczone. Pozdrawiam