Dzień dobry, razem z mężem długo staraliśmy się o dziecko i go w końcu się udało i wszystko wskazywa

3 odpowiedzi
Dzień dobry, razem z mężem długo staraliśmy się o dziecko i go w końcu się udało i wszystko wskazywało, że będzie dobrze to w 10 tygodniu ją straciliśmy. Mąż był przy mnie i mnie bardzo się nawzajem wspieraliśmy, wydawało się, ze to on jest silny i po pół roku można powiedzieć, ze mam my żałobę za sobą. Wczoraj rozpłakał się i powiedział, ze nie radzi sobie z tym i miał wszystko gotowe aby odebrać sobie życie. Prosiłam go aby poszedł ze mną na wizytę do psychologa ale odmawia. Co najlepiej robić?
Dzień dobry,
Osoba zagrożona samobójstwem potrzebuje w pierwszej kolejności fachowej pomocy psychiatrycznej a następnie pomocy psychologicznej. Pomocny może być kontakt z całodobowym, bezpłatnym Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, depresji i z myślami samobójczymi prowadzony przez fundację ITAKA nr można znaleźć w Internecie, a w sytuacji, gdy mąż grozi odebraniem sobie życia, należy niezwłocznie zadzwonić na nr alarmowy 112.

Jeśli mąż nie chce iść do psychologa to może proszę spróbować mniejszych kroków. Rozmowa, może jakieś filmy w tematyce - może odwiedzenie kogoś znajomego, kto miał styczność z podobną sytuacją. Może, poznanie przez niego możliwości pracy z tym tematem zmobilizuje go do pracy nad tym. Proszę nie ignorować tego i nie czekać aż "przejdzie". Po takim czasie warto pomyśleć nad diagnozą w kierunku depresji a być może nawet PTSD.
Wszystkiemu można zaradzić ale pacjent sam musi chcieć. Słowo klucz to małe kroki.
Dzień dobry, czasami tak jest, że te "silne" osoby są silne dla kogoś innego i w którymś momencie pękają. Przede wszystkim bezpieczeństwo - jeśli mąż będzie dalej komunikował chęć odebrania sobie życia - proszę dzwonić pod numer alarmowy 112. Istnieje również wiele organizacji, które oferują bezpłatne konsultacje telefoniczne dla osób w kryzysie psychicznym, w tym myśli samobójczych. Jeśli mąż na ten moment nie jest gotów pójść z Panią na wizytę do psychologa, może Pani zdecydować się wybrać na nią sama. Z pewnością dodatkowe wsparcie przyda się również Pani ze względu na przeżywaną żałobę oraz towarzyszenie mężowi w aktualnym kryzysie. Jeśli mąż będzie otwarty na to, żeby wybrać się lekarza rodzinnego, warto skorzystać z takiej pomocy, ponieważ lekarz rodzinny może wprowadzić leki antydepresyjne lub doraźne leki uspokajające. Być może także uda mu się zachęcić męża do wizyta u psychologa - czasem łatwiej nam rozmawiać z osobami obcymi. życzę Państwu dużo siły do walki o własne zdrowie i wzajemne wsparcie!