Dzień dobry, razem z mężem długo staraliśmy się o dziecko i go w końcu się udało i wszystko wskazywa
4
odpowiedzi
Dzień dobry, razem z mężem długo staraliśmy się o dziecko i go w końcu się udało i wszystko wskazywało, że będzie dobrze to w 10 tygodniu ją straciliśmy. Mąż był przy mnie i mnie bardzo się nawzajem wspieraliśmy, wydawało się, ze to on jest silny i po pół roku można powiedzieć, ze mam my żałobę za sobą. Wczoraj rozpłakał się i powiedział, ze nie radzi sobie z tym i miał wszystko gotowe aby odebrać sobie życie. Prosiłam go aby poszedł ze mną na wizytę do psychologa ale odmawia. Co najlepiej robić?
Dzień dobry,
Osoba zagrożona samobójstwem potrzebuje w pierwszej kolejności fachowej pomocy psychiatrycznej a następnie pomocy psychologicznej. Pomocny może być kontakt z całodobowym, bezpłatnym Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, depresji i z myślami samobójczymi prowadzony przez fundację ITAKA nr można znaleźć w Internecie, a w sytuacji, gdy mąż grozi odebraniem sobie życia, należy niezwłocznie zadzwonić na nr alarmowy 112.
Osoba zagrożona samobójstwem potrzebuje w pierwszej kolejności fachowej pomocy psychiatrycznej a następnie pomocy psychologicznej. Pomocny może być kontakt z całodobowym, bezpłatnym Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, depresji i z myślami samobójczymi prowadzony przez fundację ITAKA nr można znaleźć w Internecie, a w sytuacji, gdy mąż grozi odebraniem sobie życia, należy niezwłocznie zadzwonić na nr alarmowy 112.
Jeśli mąż nie chce iść do psychologa to może proszę spróbować mniejszych kroków. Rozmowa, może jakieś filmy w tematyce - może odwiedzenie kogoś znajomego, kto miał styczność z podobną sytuacją. Może, poznanie przez niego możliwości pracy z tym tematem zmobilizuje go do pracy nad tym. Proszę nie ignorować tego i nie czekać aż "przejdzie". Po takim czasie warto pomyśleć nad diagnozą w kierunku depresji a być może nawet PTSD.
Wszystkiemu można zaradzić ale pacjent sam musi chcieć. Słowo klucz to małe kroki.
Wszystkiemu można zaradzić ale pacjent sam musi chcieć. Słowo klucz to małe kroki.
Dzień dobry, czasami tak jest, że te "silne" osoby są silne dla kogoś innego i w którymś momencie pękają. Przede wszystkim bezpieczeństwo - jeśli mąż będzie dalej komunikował chęć odebrania sobie życia - proszę dzwonić pod numer alarmowy 112. Istnieje również wiele organizacji, które oferują bezpłatne konsultacje telefoniczne dla osób w kryzysie psychicznym, w tym myśli samobójczych. Jeśli mąż na ten moment nie jest gotów pójść z Panią na wizytę do psychologa, może Pani zdecydować się wybrać na nią sama. Z pewnością dodatkowe wsparcie przyda się również Pani ze względu na przeżywaną żałobę oraz towarzyszenie mężowi w aktualnym kryzysie. Jeśli mąż będzie otwarty na to, żeby wybrać się lekarza rodzinnego, warto skorzystać z takiej pomocy, ponieważ lekarz rodzinny może wprowadzić leki antydepresyjne lub doraźne leki uspokajające. Być może także uda mu się zachęcić męża do wizyta u psychologa - czasem łatwiej nam rozmawiać z osobami obcymi. życzę Państwu dużo siły do walki o własne zdrowie i wzajemne wsparcie!
Dzień dobry. To bardzo trudna sytuacja dla Was obojga. Utrata ciąży jest stratą dziecka i każdy przeżywa żałobę w swoim tempie. Często zdarza się, że jedna osoba przez długi czas stara się być silna dla partnera, a emocje pojawiają się dopiero później, kiedy napięcie opada.
Najważniejsze jest teraz potraktowanie bardzo poważnie tego, że mąż mówił o odebraniu sobie życia i miał przygotowany plan. To sygnał, że przeżywa ogromny ból i potrzebuje wsparcia specjalisty. Warto spokojnie mówić mu, że nie musi radzić sobie z tym sam i że pomoc psychologa lub psychiatry jest formą zadbania o siebie, a nie oznaką słabości. Czasem łatwiej jest zaproponować jedną konsultację „na próbę”, bez zobowiązań.
Proszę też starać się z nim dużo rozmawiać, słuchać bez oceniania, zachęcać do dzielenia się emocjami. Jeśli pojawią się ponownie myśli samobójcze lub będzie Pani obawiała się o jego bezpieczeństwo, warto pilnie skontaktować się z lekarzem psychiatrą lub zgłosić się do najbliższego oddziału pomocy kryzysowej.
W tej sytuacji wsparcie jest potrzebne również Pani. Rozmowa z psychologiem może pomóc zarówno w przeżywaniu własnej straty, jak i w znalezieniu sposobów, jak wspierać męża. Nie musicie przez to przechodzić sami.
Najważniejsze jest teraz potraktowanie bardzo poważnie tego, że mąż mówił o odebraniu sobie życia i miał przygotowany plan. To sygnał, że przeżywa ogromny ból i potrzebuje wsparcia specjalisty. Warto spokojnie mówić mu, że nie musi radzić sobie z tym sam i że pomoc psychologa lub psychiatry jest formą zadbania o siebie, a nie oznaką słabości. Czasem łatwiej jest zaproponować jedną konsultację „na próbę”, bez zobowiązań.
Proszę też starać się z nim dużo rozmawiać, słuchać bez oceniania, zachęcać do dzielenia się emocjami. Jeśli pojawią się ponownie myśli samobójcze lub będzie Pani obawiała się o jego bezpieczeństwo, warto pilnie skontaktować się z lekarzem psychiatrą lub zgłosić się do najbliższego oddziału pomocy kryzysowej.
W tej sytuacji wsparcie jest potrzebne również Pani. Rozmowa z psychologiem może pomóc zarówno w przeżywaniu własnej straty, jak i w znalezieniu sposobów, jak wspierać męża. Nie musicie przez to przechodzić sami.
Podobne pytania
- Witam Po ostatnim napadzie dny moczanowej w nadgarstku pozostał ból mięśni przedramienia największy w bliskiej okolicy nadgarstka ktory nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Czy taka przypadłość to cos standardowego w tego typu schorzeniu i czy powinienem poczekać aż przejdzie samoistnie…
- Dzień dobry mam problem ginekologiczny mój partner chciał że mnią współżyć ale bardzo mnie bolało i tego nie zrobiliśmy byłam wtedy dziewicą trafiłam u lekarza została mi wykonana operacji przecięcia błony dziewiczej i krocza jak powiedziała pani doktor była bardzo napięta zagojona rana jestem…
- Jestem w trakcie leczenia infekcji pochwy. Przez kilka miesięcy (od września) próbowałam wyleczyć, jak wówczas mi się wydawało, infekcję pęcherza. Brałam wiele antybiotyków, które chwilowo pomagały, ale infekcje powracały. Niestety przepisywano mi je mimo prawidłowych wyników badań moczu i ujemnego…
- Dzień dobry. 19 grudnia miałam ostatnią miesiączkę. 30 stycznia zrobiłam test ciążowy, który wyszedł pozytywnie. Po 3 dniach dostałam silnego krwawienia w kolorze jasnoczerwonym, które później zmieniło kolor na ciemno brązowy. Trwało 1 dzień i po kolejnym dniu przerwy znowu nastąpiło w tej samej…
- Stosunek odbyl sie okolo 14 a 16 dniem przed spodziewana miesiączką(w zabezpieczeniu).W dniu spodziewanej miesiaczki zrobila test ciazowy,ktory wyszedl negatywny. Pare godzin po zrobieniu testu dostała jednak miesiaczki. Czy istnieje jakies prawdopobienstwo,ze jednak jest w ciazy ?
- Witam. Od grudnia w osadzie moczu mam bakterie nieliczne, erytrocyty wyługowane 0-2,leukocyty 0-1,nablonki, ale posiew jest czysty robiony dwa razy. Jak mam się wyleczyć czy jest konieczny antybiotyk? PH obecnie 6, wcześniej 8.5 Brana furagina w grudniu. W nerce coś się „swieci.”
- Witam 26 grudnia została rozpoznana ciąża pozamaciczna w jajowodzie. Zostały podane zastrzyki. 10 stycznia beta wynosiła 5mlU/ml. Bol podczas stosunku nadal mam czy to normalne? Czy nadal czekać czy już udać się do lekarza ?
- Witam, przez dłuższy czas brałam lek Simfaxin 150mg , teraz kończę drugi miesiąc brania tej samej dawki Alventa i drugi raz spóźnia mi się okres. Czy może być to powód zmiany na Alventa?
- dzień dobry proszę mi odpisać co to jest grupa krwi potwierdzona i czy ona musi być czy wystarczy normalna grupa bez tej nazwy potwierdzona , chodzi o biopsje gruczołu krokowego . dziękuje i pozdrawiam
- Witam serdecznie. Na dyskotece prawdopodobnie dosypano mi jakiegos narkotyku do drinka, karmie dziecko piersia, po jakim czasie bede mogla karmic z powrotem? Na ta chwile od tamtego momentu minelo 11 godzin. Z gory dziekuje za pomoc
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.