Dzień dobry, Przychodzę z pytaniem o kompulsywną masturbację. Nie jest to uzależnienie, potrafię wy

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
Przychodzę z pytaniem o kompulsywną masturbację. Nie jest to uzależnienie, potrafię wytrzymać bez tego nawet miesiąc, jednak od dziecka takie nawet kilkugodzinne kompulsywne "sesje" uprzykrzają mi życie i powodują wyrzuty sumienia oraz niechęć do samej siebie. Do jakiego lekarza najlepiej złościć się z takim problemem? Czy lepiej spróbować poradzić sobie z tym samemu? Czy jest to rzadki przypadek? Jak poinformować o takiej przypadłości specjalistę pomimo bariery wstydu?
Dzień dobry, myślę, że najlepszym specjalistą będzie psychoterapeuta, być może psychoterapeuta, który ma przeszkolenie seksuologiczne. Może być też tak, że psychoterapeuta poleci konsultację seksuologiczną. Zachowania natrętne podobnie jak myśli są polem do pracy z terapeutą.

Dzień dobry,

Masturbacja sama w sobie jest zachowaniem jak najbardziej naturalnym, jednak warto byłoby omówić ze specjalistą trudności, które Pan(i) opisuje, czyli związane z masturbacją poczucie winy / wyrzuty sumienia. Warto byłoby zastanowić się dlaczego takie uczucia się pojawiają i są dla Pana(i) tak trudne.

Myślę, że warto, aby zgłosił/a się Pan(i) do psychoterapeuty, który jest równocześnie seksuologiem. Przeprowadzi on z Panem/Panią rozmowę, zbierze dokładne informacje, wyjaśni Pana(i) wątpliwości i wspólnie poszuka rozwiązania problemu.

Życzę powodzenia, a w razie potrzeby zapraszam do kontaktu i/lub umówienia się na konsultację.

Michał Wiśniewski
Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia
Najlepiej zgłosić się do seksuologa. Preferowałbym seksuologa z wykształceniem psychologicznym / psychoterapeutycznym.
Dzień dobry,
Specjalistą, z którym warto się skonsultować jest lekarz psychiatra, seksuolog, psychoterapeuta z doświadczeniem pracy z seksualnością. Życzliwy i kompetentny lekarz lub psychoterapeuta udzieli fachowej pomocy I pomoże poradzić sobie z towarzyszącym wstydem. Podobne trudności zgłasza wiele kobiet. Medycyna i psychoterapia wypracowała sposoby na skuteczną pomoc.
Kompulsywne masturbowanie się, które nasila się okresowo i występujące od dzieciństwa to często sposób na radzenie sobie z napięciem, stresem, niepokojem. Warto pamiętać także, że pomocna okazać się może farmakoterapia dobrana indywidualnie do Pani potrzeb.
Zachęcam do kontaktu z terapeutą, aby mogła Pani czuć się dobrze sama ze sobą.