Dzień dobry, proszę o ocenę sytuacji związanej z kondycją mojego odcinka szyjnego oraz wydanej opini

2 odpowiedzi
Dzień dobry, proszę o ocenę sytuacji związanej z kondycją mojego odcinka szyjnego oraz wydanej opinii lekarza ortopedy oraz neurologa (których nie wiem jak łącznie interpretować. Wyniki rezonansu: łytka, lewowypukła skolioza szyjnego odcinka kręgosłupa. Odprostowanie fizjologicznej lordozy szyjnego odcinka kręgosłupa z kyfotycznym wygięciem na poziomie C5/C6. Na poziomie C3/C4 szerokopodstawna, pośrodkowa przepuklina (protruzja) krążka międzykręgowego uciska worek oponowy.
Na poziomie C4/C5 pośrodkowo-prawoboczna przepuklina (protruzja) krążka międzykręgowego wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi w prawym stawie unkowertebralnym uciska worek oponowy, zwężą prawy zachyłek boczny z drażnieniem korzenia nerwu rdzeniowego oraz zwęża prawy otwór międzykręgowy.
Na poziomie C5/C6 pośrodkowo-dwuboczna, wewnątrzkanałowo większa na prawo przepuklina (protruzja) krążka międzykręgowego uciska worek oponowy, przylega do brzusznej powierzchni rdzenia kręgowego po stronie prawej i zwęża prawy zachyłek boczny kanału kręgowego z drażnieniem prawego korzenia nerwu rdzeniowego.
Na poziomie C6/C7 pośrodkowo-prawoboczna przepuklina (protruzja) krążka międzykręgowego uciska worek oponowy, zwęża prawy zachyłek boczny kanału kręgowego z drażnieniem korzenia nerwu rdzeniowego i wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi w prawym stawie unkowertebralnym zwęża prawy otwór międzykręgowy.
Krążki międzykręgowe w odcinku C4-C7 wykazują obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zal o charakterze zwyrodnieniowego odwodnienia.
Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych na poziomach C5/C6 i C6/C7. Niewielkie osteofity krawędzi przednio-bocznych trzonów kręgowych C4-C6. Poza tym obraz kręgosłupa, kanału kręgowego i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym bez innych zmian. Zgrubienia błony śluzowej sitowia i zatok szczękowych.
Objawy - permanentny szum w uszach, czasami delikatne zawroty głowy oraz uderzenia ciśnienia w skroniach. Ból karku przy plecach z prawej strony oraz ograniczone możliwości ruchu w górę, dół i prawo. Zazwyczaj mrowienie lewej części twarzy/szczęki, mrowienie i lekki ból palców dłoni (najczęściej 4 i 5 palec), uczucie osłabienia rąk i dłoni, czasem nóg. Na ten moment objawy nie przeszkadzają w życiu codziennym poza podenerwowaniem.
Ortopeda stwierdził (po opisie), że to się już nie nadaje na operację, gdyż uszkodzeń jest za dużo. Ponadto ustalił, że jestem bardzo spięty. Zaleciił ćwiczenia z fizjoterapeutą oraz ultradźwięki i TENS.
Neurolog obejrzał rezonans i stwierdził, że za wcześnie na operację. Zakazał np. piłki nożnej i koszykówki oraz fizjoterapii, żeby nie uszkodzić bardziej. Zalecił miękki kołnierz do samochodu oraz codzienną rutynę związaną m.in. ze spaniem, myciem głowy, podnoszeniem i pracą przy komputerze, skręcaniem całego tułowia (nie szyi). Przepisał Thiogamma i Benfogamma, chyba na objawy. Wspominał coś o metodzie McKenziego, ale że nie zna nikogo kogo można polecić. Jeżeli nic się nie wydarzy to kontrola za rok przy zachowaniu powyższych. Przeraził mnie np, tym, że gdybym pracował fizycznie to miałbym zakaz wykonywania pracy i że operacje mi zawsze będzie grozić/
Nie wiem co mam myśleć. Opinię są dość odmienne. Wina wyłącznie po mojej stronie, ale czasu już nie cofnę. Co dalej robić? Z góry dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
Do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, póki nie jest za późno. Pozdrawiam!

Witam, rezonans jest robiony na leżąco. Proszę zrobić RTG czynnościowe szyii na stojąco, 4 zdjęcia
Na wprost/zgięcie/wyprost/na ząb obrotnika przez otwartą buzię
. ( Trzeba mieć skierowanie) .
Siły grawitacji działające na odcinek szyjny pokazują dysfunkcję. Są metody pracy z takimi problemami. Oczywiście po analizie zdjęć i testach neurologicznych. Tak pracuję.