Dzień dobry, Proszę o interpretację wyników badań RTG czynnościowe kręgosłupa lędźwiowego i MRI. R

1 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyników badań RTG czynnościowe kręgosłupa lędźwiowego i MRI.
RTG - Kręgozmyk przedni L5/S1 z możliwa kręgoszczeliną L5- przemieszczenie ku przodowi trzonukręgu L5 o ok. 10-11mm względem S1 Cechy dyskopatii L5/S1. Dyskretne przemieszczenie ku tyłowi trzonu kręgu L4 względem L5 oraz trzonu L2 względem L.
MRI - Obniżone sygnały krążków mk L2-L3,L4-L5, L5,S1 w sekwencjach T2W jak w przypadku zmian zwyrodnieniowych związanych z dehydrytacją, zmiany te najbardziej nasilone na poziomie L5-S1. Wyostrzenia krawędzi trzonów kręgów lędźwiowych i drobne osteofity głównie na poziomie L5-S1. Obustronna szczelina łuku kręgu L5 z przemieszczeniem trzonów kręgu ku przodowi 7mm. Na poziomie L5-S1 podwyższony sygnał w sekwencji T1W i T2W w obrębie blaszek granicznych trzonów kręgów co związane jest z konwercją szpiku czerwonego w zółty - zmiany zwyrodnieniowe Modic II. Skrzywienie prawostronne kręgosłupa piersiowo-lędzwiowego, kąt skoliozy ok. 10 stopni. Na poziomie L2-L3 wypuklina krążka mk centralna szerokopodstawna na głębokość ok. 3mm z niewielkim uciskiem na worek oponowy. Na poziomie L4-L5 wypuklina krążka mk centralna szerkopodstawna na głębokość ok. 3mm - dyskretny ucisk na worek oponowy również na tym poziomie.
Proszę o pomoc, co dalej robić - rehabilitacja, operacja czy jeszcze inne rozwiązanie najlepiej zastosować. Mam dopiero 35 lat i boje się, że operacja teraz czy później operacja będzie konieczna. Na dzień dzisiejszy ból nie uniemożliwia mi normalnego życia, mam bóle nóg najczęściej gdy kłade się spać (jak by ktoś ściskał mi łydki), przy przeproście odczuwam ból w okolicy lędzwiowej, przy mocniejszym nacisku, podskoku na jednej nodze boli odcinek lędzwiowy.
Proszeę o opinie i podpowiedzi co dalej robić.
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Obawiam się, że prędzej czy później operacja będzie konieczna. Oczywiście można zredukować objawy i odroczyć zabieg dzięki kompleksowej fizjoterapii, ale trudno ocenić jak bardzo okaże się skuteczna.