Dzień dobry, Proszę o interpretację wyników badań RTG czynnościowe kręgosłupa lędźwiowego i MRI. R

1 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyników badań RTG czynnościowe kręgosłupa lędźwiowego i MRI.
RTG - Kręgozmyk przedni L5/S1 z możliwa kręgoszczeliną L5- przemieszczenie ku przodowi trzonukręgu L5 o ok. 10-11mm względem S1 Cechy dyskopatii L5/S1. Dyskretne przemieszczenie ku tyłowi trzonu kręgu L4 względem L5 oraz trzonu L2 względem L.
MRI - Obniżone sygnały krążków mk L2-L3,L4-L5, L5,S1 w sekwencjach T2W jak w przypadku zmian zwyrodnieniowych związanych z dehydrytacją, zmiany te najbardziej nasilone na poziomie L5-S1. Wyostrzenia krawędzi trzonów kręgów lędźwiowych i drobne osteofity głównie na poziomie L5-S1. Obustronna szczelina łuku kręgu L5 z przemieszczeniem trzonów kręgu ku przodowi 7mm. Na poziomie L5-S1 podwyższony sygnał w sekwencji T1W i T2W w obrębie blaszek granicznych trzonów kręgów co związane jest z konwercją szpiku czerwonego w zółty - zmiany zwyrodnieniowe Modic II. Skrzywienie prawostronne kręgosłupa piersiowo-lędzwiowego, kąt skoliozy ok. 10 stopni. Na poziomie L2-L3 wypuklina krążka mk centralna szerokopodstawna na głębokość ok. 3mm z niewielkim uciskiem na worek oponowy. Na poziomie L4-L5 wypuklina krążka mk centralna szerkopodstawna na głębokość ok. 3mm - dyskretny ucisk na worek oponowy również na tym poziomie.
Proszę o pomoc, co dalej robić - rehabilitacja, operacja czy jeszcze inne rozwiązanie najlepiej zastosować. Mam dopiero 35 lat i boje się, że operacja teraz czy później operacja będzie konieczna. Na dzień dzisiejszy ból nie uniemożliwia mi normalnego życia, mam bóle nóg najczęściej gdy kłade się spać (jak by ktoś ściskał mi łydki), przy przeproście odczuwam ból w okolicy lędzwiowej, przy mocniejszym nacisku, podskoku na jednej nodze boli odcinek lędzwiowy.
Proszeę o opinie i podpowiedzi co dalej robić.
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Obawiam się, że prędzej czy później operacja będzie konieczna. Oczywiście można zredukować objawy i odroczyć zabieg dzięki kompleksowej fizjoterapii, ale trudno ocenić jak bardzo okaże się skuteczna.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.