Dzien dobry Poszukuje psychoterapeute , który zna sie na WWO woj. Sląskie lub Opolskie

3 odpowiedzi
Dzien dobry
Poszukuje psychoterapeute , który zna sie na WWO woj. Sląskie lub Opolskie
Zapraszam na hipnoterapie ( Hipnoterapeutyczna Psychoterapia GŁĘBIi) do gabinetu w Raciborzu

Dzień dobry,
Pracuje w nurcie poznawczo- behawioralnym zapraszam na sesję online. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT - Cognitive Behavioral Therapy) może być skuteczną formą terapii dla osób związanych z WWO (Wielorakie Wyzwania Obsesyjno-Kompulsywne), czyli OCD (Obsessive-Compulsive Disorder). CBT jest jednym z najczęściej zalecanych rodzajów terapii dla osób cierpiących na OCD.

OCD to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się obtrzymywaniem obsesyjnych myśli i wykonywaniem kompulsywnych działań w odpowiedzi na te myśli. Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na zmianie myśli i zachowań, które są związane z tym zaburzeniem. Oto kilka aspektów, w których CBT może być pomocna dla osób z WWO:

Rozpoznawanie i modyfikacja myśli obsesyjnych: CBT pomaga osobom z WWO zidentyfikować negatywne, obsesyjne myśli i pracować nad zmianą sposobu, w jaki reagują na te myśli. To pomaga w osłabieniu siły obsesyjnych myśli.

Zmiana kompulsywnych zachowań: CBT pomaga w identyfikowaniu i zmienianiu kompulsywnych działań, które są reakcją na obsesyjne myśli. Terapeuta pomaga osiągnąć zdrowe strategie radzenia sobie bez sięgania po kompulsywne zachowania.

Eksponowanie i odpowiedź na zniechęcanie: CBT często wykorzystuje techniki eksponowania, które polegają na stopniowym narażaniu pacjenta na sytuacje, które wywołują lęk obsesyjny. Następnie terapeuta wspiera pacjenta w rezygnacji z kompulsywnych reakcji.

Nauka umiejętności radzenia sobie: CBT pomaga w nauce zdrowych mechanizmów radzenia sobie i umiejętności zarządzania stresem, co jest istotne dla osób z WWO.

Terapia poznawczo-behawioralna jest podejściem naukowo uzasadnionym i często uznawanym za skuteczne w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
Osoby wysoko wrażliwe charakteryzują się bardzo czułym układem nerwowym, co przejawia się silną reakcją na bodźce z zewnątrz, ale też te z wewnątrz, płynące z ciała. Dlatego rekomenduję pracę poprzez ciało: np. Psychoterapia Gestalt, terapia z traumą poprzez ciało Somatic Experiencing. W Opolu są specjaliści w tym zakresie. Powodzenia.