Dzień dobry, po odbyciu kilkunastu sesji terapeutycznych w ramach NFZ chciałabym zmienić psychoter

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
po odbyciu kilkunastu sesji terapeutycznych w ramach NFZ chciałabym zmienić psychoterapeutę. Czy muszę udać się do psychiatry po nowe skierowanie, jeśli chce dokonać takiej zmiany, czy mogę po rezygnacji z ówczesnej przychodni skorzystać z tego samego skierowania, na którym odbyło się już kilkanaście sesji?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Może Pani skorzystać z tego samego skierowania. Warto jednak przed rezygnacją z obecnego terapeuty dowiedzieć się czy ma Pani możliwość zmiany ( czy terapeuci mają miejsca na terapię), aby nie okazało się że zostaje Pani bez wsparcia. Zachęcam również do omówienia myśli o zmianie z obecnym terapeutą. Pozdrawiam Katarzyna Balcerzak

Dzień dobry, zgodnie z informacjami płynącymi od NFZ jedno skierowanie uprawnia do zapisania się i korzystania z leczenia w jednej, wybranej przez pacjenta poradni. NFZ informuje także, że takie skierowanie można przenieść w razie znalezienia bardziej odpowiadającej pacjentowi poradni. Rozumiem jednak, że przeniesienie dotyczy skierowania, które jeszcze nie zostało zrealizowane. Pani pisze, że w ramach skierowania od lekarza psychiatry odbyło się kilkanaście sesji - obawiam się więc, że powtórne skorzystanie z tego skierowania w innej poradni może nie być możliwe. Jeśli nie chce Pani udawać się pp kolejne do lekarza - może Pani spróbować zorientować się, czy w poradni, z której aktualnie Pani korzystania są inni psychoterapeuci - lub psychologowie, jeśli z ich usług Pani korzysta/chce korzystać. W innym przypadku konieczne będzie nowe skierowanie (podobnie, jak w sytuacji, kiedy chcemy kontynuować leczenie u lekarza, który zmienia swoje miejsce pracy). Nowe skierowanie bez problemu powinien wystawić Pani lekarz psychiatra lub lekarz rodzinny. Poza tymi formalnymi kwestiami, ja również zachęcam, jak to już padło, do zorientowania się, jak wygląda sytuacja w innych poradniach, ponieważ czas oczekiwania na wizytę u terapeuty potrafi być długi. Warto też omówić swoje pomysły czy plany zmiany z obecnym terapeutą. Być może myśli o rezygnacji z usług osoby, z którą aktualnie Pani pracuje wynikają z ważnych rzeczy dziejących się w relacji terapeutycznej. W takiej sytuacji ich omówienie z aktualnym psychologiem/psychoterapeutą może dużo wnieść i zaprocentować w Pani terapii. Pozdrawiam, Małgorzata Iwańczyk