Dzień dobry, Pierwsze pytanie: Wykonałam cytologię płynną wraz z genotypowaniem. Obraz cytologiczn

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
Pierwsze pytanie: Wykonałam cytologię płynną wraz z genotypowaniem. Obraz cytologiczny wyszedł w normie. Genotypowaniem wyszło pozytywne - HPV 16. Czy w takim przypadku z "automatu" oznacza się HR-HPV lub/i ekspresję białka P16/Ki67 przy prawidłowej cytologii?
Drugie pytanie: W ubiegłym roku genotypowanie wykazało HPV 56. W tym roku nie wyszło HPV 56, a HPV 16. Partner się nie zmieniał. Czy to oznaczało by, że rok temu wynik HPV 16 wyszedł fałszywie ujemne? Czy to możliwe, że zwalczyłam HPV 56, czy wynik mógł wyjść znowu fałszywie ujemny ?
Dzień dobry,

Odpowiadając na Pani pierwsze pytanie: wykrycie wirusa HPV typu 16, który jest uznawany za wysokoonkogenny (HR-HPV), nawet przy prawidłowym wyniku cytologii, nie prowadzi automatycznie do badania ekspresji białka p16/Ki67. Jednak w zależności od obowiązujących protokołów medycznych i indywidualnej oceny ryzyka, lekarz może zalecić dodatkowe badania, aby ocenić potencjalne ryzyko rozwoju stanów przedrakowych lub raka. Białka p16 i Ki67 są markerami stosowanymi do oceny aktywności wirusa HPV i jego wpływu na komórki szyjki macicy, co może pomóc w ocenie ryzyka progresji do stanów przedrakowych lub raka.

W kwestii zmiany typu HPV z 56 na 16: infekcja wirusem HPV jest złożona i może obejmować więcej niż jeden typ wirusa w tym samym czasie. Możliwe jest, że w poprzednim roku Pani system immunologiczny poradził sobie z HPV 56, co skutkowałoby jego niewykryciem w bieżącym badaniu. Zmiana wykrytego typu HPV na 16 nie musi oznaczać, że wynik był wcześniej fałszywie ujemny; może to być wynik nowej infekcji lub aktywacji wirusa, który był obecny w organizmie na poziomie niewykrywalnym w poprzednich badaniach.

Warto pamiętać, że system immunologiczny wielu osób jest w stanie zwalczyć infekcję HPV bez leczenia, chociaż niektóre typy wirusa, zwłaszcza te wysokoonkogenne jak HPV 16, mogą zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów. Dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych i ścisła obserwacja zaleceń lekarza prowadzącego.

Jeśli chodzi o stałość partnera seksualnego, warto pamiętać, że HPV jest bardzo powszechnym wirusem i jego obecność lub zmiany w typach wirusa wykrywanych w badaniach mogą wynikać z wielu czynników, w tym wcześniejszych niewykrytych infekcji. Prawdopodobne są również pozaseksualne drogi transmisji wirusa.

Na obecnym etapie proszę przedyskutować profilaktykę w postaci szczepienia przeciwko wirusowi HPV podczas najbliższej konsultacji z ginekologiem.

Zachęcam do dalszej rozmowy z lekarzem ginekologiem, który może dostarczyć więcej informacji na temat Pani indywidualnego ryzyka i zalecić najlepsze postępowanie w oparciu o najnowsze wytyczne medyczne.

Czy są jeszcze jakieś inne pytania, które mogę dla Pani wyjaśnić?

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Szczepienie przeciw hpv - 850 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.