Dzień dobry około miesiąca temu doznałem urazu stawu kolanowego podczas gry w piłkę zwracam się z p

1 odpowiedzi
Około miesiąca temu doznałem urazu stawu kolanowego podczas gry w piłkę zwracam się z prośbą o interpretację wyniku rezonansu magnetycznego:
W rzucie więzadła krzyżowego przedniego widoczny nieregularny obszar o półśredniej intensywności sygnału, niejednorodnej strukturze, nie pozwalający prześledzić więzadła na całej długości - obraz urazowego uszkodzenia ACL w obrębie przyczepu proksymalny. Dokładniejsza ocena możliwa po ustąpieniu obrzęku, wydolność do oceny klinicznej.
PCL, MCL, FCL, MPFL, LPFL o zachowanej ciągłości i prawidłowej intensywności sygnału. Więzadło rzepki bez zmian. Ścięgno mięśnia czworogłowego prawidłowe. W rogu tylnej łąkotki przyśrodkowej nieregularna, złożona szczelina dochodząca do powierzchni piszczelowej i torebkowej. W łąkotce bocznej pęknięcie poziome na granicy rogu przedniego i korzenia. Chrząstka stawowa prawidłowej szerokości, bez cech chondromalacji i zmian pourazowych. Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej, głównie w zachyłku nadrzepkowym, który jest poszerzony do około 15 mm. Ponadto w zachyłku nadrzepkowym widoczny, niepogrubiały fałd błony maziowej. Podwyższenie sygnału szpiku przyśrodkowej i tylnej części kłykcia przyśrodkowego piszczeli, bocznej części LTC przedniej LFC i przyśrodkowej MFC - cechy obrzęku szpiku/zmiany pourazowe. Powierzchnia stawowa bez cech uszkodzenia. Bez wysięku w kaletce brzuchato-półbłoniastej.
Witam!
Do leczenia u Pana są uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego oraz łąkotki. Uszkodzenie przyczepu proksymalnego (bliższego) może kwalifikować Pana do reinsercji więzadła krzyżowego metodą Arther Internal Brace, co w optymalnej sytuacji nie będzie stwarzało konieczności rekonstrukcji więzadła w przyszłości, przy zachowaniu własnego, naprawionego ACL.
Zachęcam do zapoznania się z tą metodą na chirurgiakolana.pl
W tej sytuacji leczenia artoskopowe wydaje się niezbędne.
Paweł Sokolowicz