Dzien dobry, odkilku miesięcy mam takie objawy jak częste bóle głowy, mięśni i stawów, lekkie drapan

2 odpowiedzi
Dzien dobry, odkilku miesięcy mam takie objawy jak częste bóle głowy, mięśni i stawów, lekkie drapanie w gardle, ciagłe zmęczenie i osłabienie. Wyniki krwi w normie, brak anemii, tarczyca w porządku, wit d i b12 również, dieta w miarę zdrowa. Zastanawiam się czy to może być coś na tle psychicznym? np z lekkiej niechęci chodzenia do pracy? lub co innego to może być?
Złe samopoczucie psychiczne może wpływać na fizyczny stan zdrowia i odwrotnie. Dziedziny nauki zajmujące się tymi tematami to psychosomatyka i somatopsychologia. Zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty o takiej specjalizacji (może być to zarówno lekarz jak i psycholog z odpowiednim dodatkowym wykształceniem) lub przynajmniej konsultacji z psychologiem lub terapeutą. Prosta odpowiedź na pytanie "czy może być to coś na tle psychicznym" - może. Może, ale nie musi. W celu ustalenia czy tak jest czy nie, należy przeprowadzić szerszą diagnostykę, a przynajmniej odbyć konsultację z psychologiem lub terapeutą, który przeprowadzi dokładny wywiad i ustali lub wykluczy możliwe przyczyny psychiczne takiego stanu zdrowia. Warto o tym również poinformować lekarza prowadzącego diagnostykę i z nim konsultować dalszy kierunek diagnostyki medycznej (tzn. nie przerywać na własną rękę badań medycznych w trakcie sprawdzania czy może mieć to podłoże psychiczne).

Witam serdecznie,

Stany lękowe, depresyjne lub lękowo-depresyjne mają to do siebie że potrafią wytwarzać objawy psychosomatyczne, czyli fizyczne objawy których źródłem jest psychika.

Sugerowałbym konsultacje psychologiczną z kimś kto pracuje w podejściu integracyjnym. Jeśli to stany lekowo-depresyjne to dobrze by było to konkretnie przepracować, tak by nie wracało w przyszłości.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak