Dzień Dobry, od dwóch lat borykam się z problemami żołądkowymi, które uniemożliwają normalne funk

1 odpowiedzi
Dzień Dobry,

od dwóch lat borykam się z problemami żołądkowymi, które uniemożliwają normalne funkcjonowanie.
Objawy:
palenie za mostkiem, ból żołądka, gniecenie, uczucie rozpychania w żołądku, przy położeniu się po posiłku płynnym uczucie spływania do gardła -> głównie po jedzeniu, przy dźwiganiu na czczo - ból żołądka
Diagnostyka:
- Gastroskopia -> luźny wpust, zapalenie żołądka i dwunastnicy, nadżerka tuż nad dolnym zwieraczem przełyku, przepuklina rozworu przełykowego
- ph-metria -> 130 epizodów refluksowych, kwaśnych i słabo kwaśnych, kilkanaście epizodów gazowych
- RTG z kontrastem -> przepuklina rozworu przełykowego (wślizgowa), refluks żołądkowo przełykowy (wielkość to około 3-4 endoskopy z gastroskopii, z rtg wielkość wślizgniętego żołądka to 5 cm w góre i 3 cm wszerz)
- Test na nietolerancje + sibo
Od półtora roku przyjąłem już prawie wszystkie IPP jakie istnieją na rynku, a efekt to poprawa około 30%. Ponadto była stosowana dieta bezglutenowa + terapia sibo, ale bez poprawy moich objawów.

Została zaproponowana operacja (Szpital Orłowskiego w Warszawie)-> Fundoplikacja Nissena/Toupeta. Co sądzą Państwo o takiej operacji w moim przypadku? Intensywne leczenie farmakologiczne zawiodło, diety (około 6-7 tygodniowe) również, zmiana stylu życia też nie pomogła. Jedynie planuję wybrać się do psychiatry i zobaczyć czy 'psychika' ma na moje objawy jakiś wpływ. Czy byłbym dobrym kandydatem do takiej operacji i czy szansa powodzenia w MOIM przypadku jest duża? Czy może spróbować jeszcze czegoś innego?

Dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry, z objawów (typowych objawów choroby refluksowej) oraz wyników ( 130 epizodów gdzie norma wynosi 40 oraz RTG i zap przełyku w gastroskopi - które dodatkowo potwierdzają rozpoznanie) które Pan przedstawił można wywnioskować że zabieg jak najbardziej byłby wskazany, a w zasadzie jest jedyną możliwością powrotu do zdrowia. Przy niefunkcjonalnym (poszerzonym) rozworze przełykowym przepony , a więc miejscu gdzie przechodzi przełyk nie ma aktualnie mechanizmu zabezpieczającego przed cofającymi się kwasami żołądkowymi do przełyku. Aby ten proces zatrzymać należy odpowiednio zamknąć rozwór przełykowy przepony do wielkości odpowiadającej przełykowi.
W dzisiejszych czasach, a przynajmniej krajach wysokorozwiniętych odchodzi się od wykonywania fundoplikacji Nissena/Toupetta a wykonuję zabiegi obarczone mniejszą ilością powikłań, czyli odtworzenie kąta Hissa czy fundoplikację Hilla. Zabiegi te cechują się zmniejszoną ilością dysfagi (problemów z przełykaniem) oraz wzdęć a tą sama skutecznością antyrefluksową. Każdy zabieg powinien być indywidulanie dostosowany do pacjenta i jego potrzeb oraz obaw.
Dodatkowo zdecydowanie można powiedzieć ze wpływ psychiki ma duże znacznie w odczuwaniu choroby, a więc odpowiednia terapia w jakimś stopniu może te objawy poprawić ,lecz na pewno nie usunąć całkowicie.
W przypadku małych przepuklin szansa na sukces jest około 95%.
Niestety nie widząc Pana osobiście oraz Pana badań nie jestem w stanie definitywnie okreslić czy by się Pan kwalifikował do plastyki przepukliny rozworu przełykowgo wraz z odtworzeniem kąta Hissa czy innego rodzaju fundoplikacji .
Pozdrawiam

Sławomir Saluk

Sugeruję wizytę: Konsultacja chirurgiczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.