dzień dobry, nie wiem, czy powinnam się zgłosić do jakiegoś specjalisty. wydaje mi się, że nie m

3 odpowiedzi
Nie wiem, czy powinnam się zgłosić do jakiegoś specjalisty. wydaje mi się, że nie mam depresji, mam momenty, kiedy jestem szczęśliwa, mam momenty, kiedy jestem spokojna. ale od jakiegoś czasu (mniej więcej od dwóch lat) coraz częściej moim standardowym samopoczuciem jest "zwał" - przygaszenie, poczucie, że wszystko jest szare, spowolnienie, brak energii, brak ochoty. co gorsza co jakiś czas (co miesiąc mniej więcej, co dwa?) trafiają mi się dni strasznego doła - kiedy przez kilka dni (dwa - trzy dni, rzadko dłużej) potrafię cały czas siedzieć w mieszkaniu, czasem nie idę wtedy na zajęcia, mam taką "zaćmę", nie potrafię normalnie myśleć, wszystko widzę w bardzo negatywnym świetle, mam wtedy ciągłe poczucie, że chce mi się strasznie płakać i rzygać, jak tylko wyjdę z mieszkania. te dni w dole często łączą się z "ciągiem" internetowym - potrafię spędzić cały dzień na telefonie / przy laptopie, oglądając w środku dnia pornografię (najczęściej kilka, kilkanaście filmów z rzędu) i masturbując się do niej. czasami np. nie pójdę na zajęcia, bo oglądam pornografię, wstaje wtedy z łóżka o 12, 13 albo jeszcze później. w ogóle dość często oglądam pornografię, prawie codziennie (w normalnym dniu to po prostu przed snem). jednocześnie jak tylko gdzieś wyjeżdżam i np. śpię ze znajomymi w pokoju, to nie mam problemu z tym, by jej nie oglądać (najdłuższy taki wyjazd to pewnie ok. 2 tygodnie). ale gdy wracam do warszawy to nie potrafię się powstrzymać przed oglądaniem. często też w ciągu dnia mam różne fantazje seksualne.
czy to może być uzależnienie? czy powinnam udać się do specjalisty? bardzo się wstydzę, a jednocześnie czasami czuję się bardzo źle i nie mam już na nic siły, no i przeszkadza mi to normalnie funkcjonować, bo zdarza mi się opuszczać zajęcia i tak dalej. mam też problemy z koncentracją i pamięcią, ale nie wiem, czy to z tego powodu.
jestem kobietą, mam 22 lata i nigdy nie byłam aktywna seksualnie (tzn oprócz pornografii i masturbacji, jeśli można to uznać za aktywność seksualną).
Szanowna Pani, zachęcam do skorzystania z usług specjalisty- tak jak sama Pani czuje (np. lekarza psychiatry). Lekarz zbierze z Panią wywiad, postawi diagnozę i oceni na ile Pani obniżony nastrój nie wymaga leczenia farmakologicznego. Utrzymujący się obniżony nastrój od 2 lat może świadczyć o zaburzeniach depresyjnych- dlatego warto skorzystać z wizyty u lekarza, który jak wyżej wspomniałam postawi Pani diagnozę.
Jeśli chodzi o pornografię lekarz też może zebrać wywiad aby rozpoznać na ile objawy które Pani wymieniła świadczą o tzw. uzależnieniu behawioralnym. Zachęcam do zgłoszenia się do placówki w której jest prowadzona terapia dla osób z problem uzaleznien behawioralnych- w takim miejscu również Pani uzyska pomoc, terapeuci wraz z lekarzem postawią diagnozę i zaproponują Pani ofertę terapeutyczną.
Pozdrawiam,
Sylwia Wojcik

Witam serdecznie,

niewątpliwie wizyta u lekarza psychiatry jest u Pani wskazana, być może poza diagnozą zdecyduje o wprowadzeniu farmakoterapii. Niemniej problemy, o których Pani pisze poddają się psychoterapii. Najtrudniejsze wydaje się pokonanie wstydu, przełamanie własnej bariery, aby odbyć wizytę. Może pomoże informacja, że rolą psychoterapeuty nie jest ocena pacjentów, tylko pomoc w zrozumieniu ich zachowań.
Pozdrawiam
Urszula Sokalska-Goleń
Ja również zgadzam się z koleżankami po fachu, dodając od siebie, ze bardzo skuteczna i przede wszystkim krótkoterminową metodą pracy przy podobnych problemach jest hipnoterapia. Pozdrawiam i zapraszam,
Sugeruję wizytę: Hipnoterapia - 480 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.