Dzień dobry, na ból związany z zębem po leczeniu kanałowym (kilka miesięcy, czeka mnie wkrótce zabie

6 odpowiedzi
Dzień dobry, na ból związany z zębem po leczeniu kanałowym (kilka miesięcy, czeka mnie wkrótce zabieg reendo), otrzymałam antybiotyk Clinamycine 600. Już po jednym dniu poczułam różnicę (ból znacznie osłabł). Dwa dni później, zgodnie z informacja na ulotce, połączyłam antybiotyk z posiłkiem, który jednak zawierał mleko oraz około godziny później wypiłam kawę. Kilkanaście godzin później ząb zaczął znów mnie boleć, a ja doczytałam, że antybiotyków, nawet tych, które można łączyć z pokarmem, nie wolno łączyć z mlekiem i kawą. Moje pytanie brzmi: czy powrót bólu oznacza z cała pewnościa, ze antybiotyk sie źle wchłonął? Czy znaczy to, że cała antybiotykoterapia jest juz spisana na straty? Oraz czy w przyszłości powinnam informować lekarza, że mozliwe jest udopornienie na ten konkretny antybiotyk (jak rozumiem, jezeli nie została wchłonięta cała dawka, to takie uodpornienie sie jest mozliwe)? Dziękuję.
Dzień dobry, proszę nadal przyjmować przepisany antybiotyk, z wyłączeniem mleka. Wchłanianie antybiotyku w połączeniu z mlekiem jest zaburzone i antybiotyk nie działa właściwie.Dobrze byłoby wykonać reendo w trakcie przyjmowania antybiotyku. Myślę ,że po tym zabiegu ząb się całkowicie wyciszy. Pozdrawiam dr Kręcisz

Po pierwsze według mnie dawka antybiotyku jest zbyt mała ,po drugie nie łączy się antybiotyków z produktami zawierającymi wapń gdyż część antybiotyku może być inaktywowana poprzez związanie z wapniem a ponadto dwa dni to okres za króki ażeby mówićo tym,czy antybiotyk zadziałał czy nie
wg mnie ząb zaczął boleć:
a. z powodu mechanicznego podrażniennia podczas aktu żucia.
b. po dwoch dniach działanie antybiotyku osłabło ( nie należy szukać przyczyny)
c. należy jak najszybciej jeśli dalej boli rozpocząć re endo czyli usunąć wszystko z kanału,(kanałów)
Witam!
Nie wiem w jakiej dawce dobowej przepisał, leczący Panią lekarz ten antybiotyk. Zazwyczaj ten Clindamycin 600mg osiąga dawkę kliniczną po 48 godzinach, jeśli jest przyjmowany w dawce 600mg trzy razy na dobę. Obowiązkowo należy przyjmować leki osłonowe, np. Trilac, Sanprobi, zgodnie z ulotką. Po ok. 3 dniach przechodzimy na dawkowanie dwa razy na dobę 600mg.
Proszę się skontaktować z lekarzem prowadzącym oraz nie przerywać antybiotykoterapii.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska
Uodpornienie się od wypicia jednorazowo mleka czy kawy jest mało prawdopodobne, proszę kontynuować przyjmowanie leku i nie denerwować się, pozdrawiam
Dzień dobry.
Antybotk nie zaczyna i nie kończy działać tak szybko. Zanim dojdzie do wysycenia organizmu mijają zazwyczaj 2-3 dni od początkowej dawki. Spożycie nabiału mogło wpłynąć na jednorazowe wchłodnięcie antybiotyku, ale jeśli kontynuowała Pani terapię, to nie ma to większego wpływu. Na pewno od takiej sytuacji nie uodporni się Pani na antybiotyk i nie należy też z tego powodu zaprzestać przyjmowania leku.