Dzień dobry, Mój 15-letni syn ma ogromne problemy ze wstawaniem. Najczęściej po prostu w ogóle nie

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mój 15-letni syn ma ogromne problemy ze wstawaniem. Najczęściej po prostu w ogóle nie słyszy budzika. Nastawia ich dwa lub trzy w telefonie i potrafią na zmianę dzwonić godzinę. W międzyczasie, gdy ja go próbuję budzić, odpowiada na pytania, mówi że już wstaje, a alarm w tym samym czasie wyje i syn go nie słyszy, a w zasadzie to po prostu na niego nie reaguje. Rozumiałbym to, gdyby mój syn ciągle nie dosypiał i miał problem ze wstawaniem z powodu przemęczenia, ale taka sama sytuacja jest w czasie np. świąt czy długiego weekendu gdy na pewno jest wyspany.
W tej chwili gdy to piszę śpi już 10-ą godzinę i w ogóle nie reaguje na różne dźwięki budzików w telefonie, które złośliwie mu kładę obok ucha.
Z drugiej strony ma bardzo dobry słuch i wg. mnie jest wręcz troszkę przewrażliwiony na głośne dźwięki. Bardzo często prosi o ściszenie filmu, muzyki czy radia gdy coś razem oglądamy lub słuchamy.
Kiedyś gdzieś czytałem artykuł (naukowy) w internecie o skutkach niedoborów neuroprzekaźników w mózgu i pamiętam, że jeśli chodzi o jeden z nich to jego niedobór (lub nadmiar??) może powodować poważne problemy z wybudzaniem się.
Czy ktoś z Państwa na tym portalu posiada taką wiedzę i mógłby coś nam poradzić?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedzią prawdopodobnie będzie fizjologia snu piętnastolatka - jest inna niż u dorosłych. Jednak należy odpowiedzieć na kilka pytań, by zyskać więcej informacji niż w powyższym opisie i ustalić, czy "trudności z wybudzeniem" mogą być czymś nietypowym. Warto sięgnąć po poradę specjalisty od snu - np. psychologa dziecięcego lub lekarza psychiatry. Specjalista podpowie, jak zadbać o zdrowy sen, zachować balans między snem a czuwaniem i jak pomóc sobie w wybudzaniu. Zapraszam na konsultację w gabinecie lub konsultację telefoniczną.