Dzień dobry, mam zaburzenia lękowe i od prawie czterech miesięcy chodzę na terapię w związku z czym

4 odpowiedzi
Dzień dobry, mam zaburzenia lękowe i od prawie czterech miesięcy chodzę na terapię w związku z czym mi się zdecydowanie polepsza, chociaż jedna rzecz praktycznie się nie zmienia. Moje lęki mają charakter napadowy, z atakami paniki, które po rozpoczęciu terapii praktycznie nigdy już się nie zdarzają, lecz mam wrażenie, że im mniej takich ataków tym więcej mam w głowie myśli lękowych. Sukcesem jest to, że te myśli nie przeradzają się w panikę, ale odczuwam, że ostatnio jest ich coraz więcej. Niepokoi mnie to, bo nie raz stresujące sytuację wykonuję normalnie bez paniki, ale cały czas wtedy męczą mnie takie myśli. W wakacje wyjeżdżam dość daleko i boję się co będzie wtedy. Co zrobić, by te myśli zniknęły?
Dzien dobry. Warto wniesc ten material na swojej terapii i pracowac z nim. Aby "przezyc wyjazd" polecam krotkoterminowo skanowanie odczuc w ciele rownolegle do procesu, kiedy sie pojawiaja/intensyfikuja te mysli. To jest dobry patent behawioralny, aby "nie serwowac myslom herbaty" (zdanie w udzyslowie inspirowane Panem Suzuki, ktory omawia zjawiska podczas procesu medytacji). Wazne jest zalozenie - moje wlasne, w ktorym kolejnosc jest nastepujaca - odczucia w ciele - niepokoj/lek, a dopiero potem w nastepnym kroku, w zwiazku z tym co sie dzieje w ciele - pojawiaja sie mysli. Zdrowy umysl jest pusty/czysty. To taki ideal, ktory warto miec na uwadze w praktyce uwaznosci zwiazanej ze skanowaniem wlasnego ciala. Rownolegle/dlugoterminowo, ale chyba tylko wgladowo, nalezy badac tresci tych mysli - z terapeuta/terapeutka - uwazam, ze tutaj tez jest ciekawa konceptualizacja psychoanalityczna, mowiaca, ze proces mentalny ma prymat ponad zjawiska somatyczne (czasami moze nimi owladnac). Wiem, ze podalem przeciwstawne koncepcje, ale chce pokazac jaka nasz organizm ma zlozonosc/madrosc. Czesto niestety nie rozumiemy go my, "posiadacze" swojego Ja. Zycze powodzenia w owocnej eksploracji i trzymam kciuki za poglebienie WGLADU - leczacego (zawsze leczacego).

Dzień dobry,
to ważne, że podjęta terapia odnosi pozytywny skutek. Warto omówić przerwę w terapii jeszcze przed wyjazdem. Jeśli przerwa okaże się zbyt długa, można zapytać terapeutę o możliwość sesji w formie zdalnej. W przypadku nasilenia trudności można także rozważyć konsultację z lekarzem psychiatrą oraz omówić tę kwestię ze swoim terapeutą.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Proszę podzielić się tymi obawami ze swoim terapeutą. Bardzo ważne jest w procesie terapeutycznym rozmawianie o pojawiających się wątpliwościach czy doświadczanych trudnościach. Pana/Pani terapeuta jest na ten moment najlepiej zorientowanym specjalistą w Pana/Pani przypadku i to z nim najlepiej omówić podniesioną kwestię.
Pozdrawiam,
Monika Kujawińska
Dzień dobry,
Bardzo istotne jest to, że potrafi Pan|Pani już teraz zaobserwować pozytywne efekty terapii. Zaburzenia lękowe tak jak inne zaburzenia emocjonalne wymagają czasu i pracy zanim dojdzie do trwałych zmian w codziennym funkcjonowaniu - skoro już teraz obserwuje Pan|Pani pewne zmiany to najprawdopoddobniej oznacza to, iż razem z terapeutą idziecie w dobrym kierunku. Dlatego też bardzo ważne jest poruszenie tej kwestii ze swoim terapeutą, który dzięki temu będzie mógł odpowiednio zmodyfikować program sesji do momentu Pana|Pani wyjazdu jak i wskaże dalszy kierunek działań. Warto być może również dopytać terapeuty o możliwość sesji online (chociażby kontrolnych) w momencie gdy Pani | Pan będzie na wyjeździe?
Pozdrawiam serdecznie!