Dzien dobry, mam takie pytanie, czy mozna mieć wszystkie parametry tarczycowe (łacznie a antyprzeciw

1 odpowiedzi
Dzien dobry, mam takie pytanie, czy mozna mieć wszystkie parametry tarczycowe (łacznie a antyprzeciwciałami) mając Hashimoto? Mam wszystkie objawy niedoczynnosci, uczucie zimna, niedobory żelaza, sucha skóra i włosy, ciagla sennosc i apatia, otepienie i demecja, brak koncentracji a takze przybranie 30kg, moja mama ma hashi więc genetycznie moge byc obciązona, kiedys niejednokrotnie mialam robione badania, jednakze zaden lekarz nie wyjasnil mi, ze przed takimi badaniami nalezy odstawić biotyne tydzien przed, a ostatnio moja internistka dopowiedziala, ze najpewniej 2tyg, czy to prawda? bo jaki sens jest robić badania skoro biotyna moze skutecznie zawyzyc lub zanizyc wyniki i czlowiek nadal nie wie skąd ma takie objawy-głupiego robota. Czy jesli moje wszystkie wyniki beda jeszcze w normie czy hashimoto- nawet jego ''początek'' wykryje chociazby usg tarczycy? czy jest jakis sposob by w 100% potwierdzic lub wykluczyc chorobe tarczycy? bo już mam mysli samobojcze przez ta otyłość....nadmienię, ze biorę lek kwetiapinę na spanie, która moze powodować tycie, tylko reszty objawow nie powoduje, ale wolalam o tym wspomnieć. Sedrecznie dziękuję, jeśli którykolwiek ze specjalistów endokrynologii się wypowie. Dobrego nowego roku
Szanowna Pani,
Nie wiem jakie Pani wyniki TSH i wolnych hormonów tarczycy prezentowała, ale myślę, że nie wskazywały na jawna niedoczynność tarczycy, bo ta byłaby rozpoznana nawet przy przyjmowaniu biotyny. Wystarczy biotynę i suplementy ją zawierające odstawić na 7 dni przed oznaczeniem TSH i wolnych hormonów tarczycy. USG tarczycy powinno zostać wykonane.
Nie wiem skąd u Pani przekonanie, że akurat niedoczynność tarczycy jest powodem objawów klinicznych, zwłaszcza, że wskazuje Pani, że Endokrynolog wykluczył tę diagnozę. Noze warto wybrać się powtórnie do Specjalisty w celu przeprowadzenia dodatkowych badań? Ponadto, rzeczywiscie kwetiapina bywa dość często przyczyną wzrostu mady ciala, warto więc porozmawiać z Psychiatra na temat leku, który nie będzie miał negatywnego wpływu na Pani masę ciała.
Z wyrazami szacunku,
Dr n. med. Natalia Zawada-Kornalewicz