Dzień dobry, mam pytanie, mąż ma niedowład kończyn dolnych- jeździ na wózku, w czwartek miał operacj

2 odpowiedzi
Dzień dobry, mam pytanie, mąż ma niedowład kończyn dolnych- jeździ na wózku, w czwartek miał operację stabilizacji kręgosłupa piersiowego na odcinku th7-th12. Wczoraj, czyli dobę po operacji rehabilitant posadził męża już na wózek na 45 min. I tu moje pyt, czy to nie za wcześnie? Wszędzie czytam, że nie powinno się siadać przez min 2 tyg po operacji. Z góry dziękuję za odp
Dzień dobry,
Zakładam, że fizjoterapeuta ("rehabilitant") działa w porozumieniu z lekarzem. Wczesna pionizacja (zaliczamy do niej sadzanie pacjenta) ma dużo zalet: przeciwdziała rozlegulowaniu układu krążenia, poprawia ruchomość klatki piersiowej, stymuluje układ kostny do odbudowy, zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów itd. Pionizacja powinna być rozpoczęta tak wcześnie jak to tylko możliwe. Każda doba spędzona w łóżku wydłuża proces odzyskiwania sprawności o kolejne dni oraz zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań. Proszę ewentualnie rozwiać wątpliwości u lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam,
Dominik Zakrzewski

Dzień Dobry, wczesna pionizacja pacjenta ma wiele plusów dla organizmu, w większość przypadków zaleca się pionizację w pierwszej dobie po zabiegu. Pozdrawiam