Dzień dobry, mam problem z moja 4,5 letnią córką. Codziennie rano jest problem z tym aby się ubrać d

3 odpowiedzi
Dzień dobry, mam problem z moja 4,5 letnią córką. Codziennie rano jest problem z tym aby się ubrać do przedszkola. Zawsze chce inne ubranie niżeli jej przygotuję, dziś sobie przypomniała o swojej leniej sukience, która jest na lato cienka i nieodpowiednia na te porę roku, ale w końcu jej wyjęłam, bo był taki krzyk, płacz i histeria, że już nie wytrzymałam tego w dodatku nie chciała założyć sweterka "bo sukienki nie będzie widać"-jak stwierdziła. Ogólnie w wielu innych czynnościach jest tak, że ona tym swoim uporem, płaczem i krzykiem zmusza mnie do tego by było tak jak ona chce.

Dziś przyznam mąż nie wytrzymał tego rano i wrzasnął na nią, dostała "klapsa" od taty-ubrała się. Ja jestem przeciwna takiemu postepowaniu w takich sytuacjach. Boje się, że będzie miała jakaś traumę .... Chcę dziś przeprowadzić rozmowę z wszystkimi, bo mamy starszego syna, który widział to wszystko (7latek) u niego akurat rzadziej zdarzały się takie sytuacje gdy był młodszy, jakoś było łatwiej. Choć jak teraz obserwuje swoja siostrę, która wymusza wszystko krzykiem i płaczem to zaczyna zachowywać się podobnie.

Mam straszne wyrzuty sumienia, że dziś rano doszło do takiej sytuacji. Ja czuje się winna, że nie potrafiłam tej sytuacji jakoś opanować.\

Chce to wszystko jakoś dziś wyjaśnić z nimi, choć nie bardzo wiem jak to tłumaczyć i jak postępować by nie dochodziło do takich sytuacji...
Dzień dobry,
Proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem. Wsparcie w tej sytuacji będzie najlepszym wyjściem.
Pozdrawiam

Najlepiej byłoby skonsultować sprawę z psychologiem dziecięcym, wybrać się razem z mężem.
Zachowanie dziecka może wynikać z wielu przyczyn i trzeba by bliżej przyjrzeć się sytuacji.
Tym bardziej jeśli pojawiają się złość czy irytacja zachowaniami córki.
Dzień dobry, sytuacja, którą Pani opisała wyobrażam sobie, że mogła być dla Pani trudna. Czterolatki często przyjmują postawę małych- dorosłych, tzn chcą robić wszystko same, chcą decydować o tym co założą, mają wysokie poczucie autonomii. Prowadzi taka postawa do zachowań trochę niepokornych, ostentacyjnie nie słuchają rodzica, zrobią na przekór, próbują wymusić coś etc. Wychowanie dziecka w tym czasie nie jest łatwe, każdy rodzic to wie, choć czas tzw buntu przebiega u każdego dziecka z różnym nasileniem. Na szczęście :-) To co musi zrobić rodzic w trakcie takiego zachowania to zachować spokój, nie dać się ponieść emocjom, klaps nie powinien mieć miejsca. Opanowanym głosem zwracać się do dziecka lecz nie krzykiem, Dla dzieci w tym wieku fajnie wykorzystać bajko-terapie tzn opowiedzieć dziecku bajkę wykorzystując te naganne zachowania i nakreślić jakiś morał, potem w tych negocjacjach z dzieckiem można odwołać się do tej historii. Ważne jest żebyście Państwo mieli wspólne takie samo stanowisko, Zachęcam też oczywiście do kontaktu z psychologiem.