Mam problem z córką ma 9 lat chodzi do 4 klasy nie chcę się uczyć. Nie interesuje się szkołą myśli nie wiadomo o czym na lekcjach nie uważa i przeszkadza. Nie pomagają rozmowy kary ani nagrody próbowaliśmy chyba wszystkiego nie mamy już sił.
mgr Magdalena Kaczmarczyk
mgr Magdalena Kaczmarczyk
Psycholog, Psychoterapeuta, Psycholog dziecięcy
Łódź
Dzień dobry
Należy znaleźć przyczynę, dla której dziecko ma niską motywację do nauki, być może wynika to z zaburzeń koncentracji uwagi, co powoduje niechęć dziecka do długotrwałego wysiłku intelektualnego. Proszę udać się do psychologa dziecięcego, z którym wspólnie państwo określą przyczyny niskiej motywacji i znajdą rozwiązanie. Potrzebna jest bardziej wnikliwa diagnoza państwa córki, aby określić przyczyny problemu. Pozdrawiam Magdalena Kaczmarczyk Psycholog w Łodzi

mgr Klaudia Majka
mgr Klaudia Majka
Psychoterapeuta, Psycholog
Kraków
Dzień dobry! To cenne, że szuka Pani rozwiązania dla sytuacji, która ma wpływ na codzienne funkcjonowanie córki, ale i jej przyszłość. Nie ma Pani już sił, czyli opisana sytuacja wpływa też na całą rodzinę. Warto zgłosić się do poradni współpracującej ze szkołą, w której psycholog może sprawdzić, czy trudności wynikają z zaburzeń rozwojowych córki. Uwrażliwiam też, że zachowanie dziecka jest sygnałem dla całej rodziny - może wydarzyło się coś ważnego, trudnego w Państwa rodzinnym życiu i każdy radzi sobie z sytuacją w mniej lub bardziej widoczny sposób. Na pewno pomocna byłaby konsultacja z psychoterapeutą rodzinnym. Pozdrawiam!

mgr Alicja Labrenc
mgr Alicja Labrenc
Psycholog
Wrocław
Dzień dobry,
istotną informacją będzie kiedy pojawiły się trudności z nauką, już na etapie wczesnoszkolnym czy dopiero teraz? W 4 klasie pojawia się bowiem nowy system nauki, różni nauczyciele, a co za tym idzie dużo potencjalnych stresorów. Przyczyny niechęci mogą mieć zarówno podłoże w procesach poznawczych (problemy z koncentracją, pamięcią) a co za tym idzie odczuwaniem trudności w przyswajaniu wiedzy, może dysleksją. Związane mogą być również ze sferą emocjonalno- społeczną, a więc konfliktem z rówieśnikami, czy też nieumiejętnością poradzenia sobie z trudną sytuacją, która przybrała formę "buntu do uczenia się". Możliwości jest wiele, dlatego konsultacja u psychologa powinna pomóc w ustaleniu źródła trudności, które doprowadziło do niechęci do nauki, a na jego podstawie wybrać metody, które pomogą córce.

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów
Alicja Labrenc

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.