Dzień dobry. Mam problem z bólem. Jakieś dwa lata temu poczułam lekki samoistny ból w okolicy 7 zęba

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam problem z bólem. Jakieś dwa lata temu poczułam lekki samoistny ból w okolicy 7 zęba w dolnej szczęce po lewej stronie. Udałam się od razu z tym objawem do stomatologa, który po zrobieniu zdjęcia panoramicznego rtg i badaniu w jamie ustnej nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, ani próchnicy w uzębieniu. Ból był samoistny, a ząb reagował poprawnie na wszystkie bodźce. Lekarz stwierdził, że jest tam trochę kamienia, który mógłby być powodem bólu (kamień był usuwany kilka miesięcy wcześniej że wszystkich zębów). Po czasie udalam się do kolejnych dwóch stomatologów którzy również nie znaleźli zmian próchnicowych. Dolegliwości ustąpiły samoistnie, jednak w marcu bieżącego roku ponownie ząb zaczął pobolewać - ból samoistny niespowodowany żadnym bodźcem, reakcje prawidłowe. Zapisałam się na wizytę, gdzie dentysta w końcu zdecydował się na otwarcie zęba, ponieważ stwierdził że na starej plombie jest zwapnienie i mogła się lekko rozszczelnić. Na wizycie lekarz powiedział że prawie na pewno powinno pomóc zaaplikowanie na ząb tlenku cynku na pół roku. Kilka dni po zabiegu ząb pobolewał, ale uznałam to za normalną reakcję pozabiegową, tym bardziej że ból ustąpił. Po jakimś miesiącu jednak ząb znów dał o sobie znać. Udalam się do tego samego dentysty który opracowywał zęba, ten otworzył go, przebadał, stukał i dmuchał powietrzem sprawdzając reakcje bólowe - brak. Dodam, że przy borowaniu czułam lekki ból co świadczy o tym że ząb nie jest martwy. Lekarz wymienił opatrunek i ponownie szczelnie zamknął ząb. Po miesiącu wróciłam do tego samego gabinetu z obawy o pogorszenie stanu, ponieważ ząb po dwóch tygodniach od ostatniej wizyty znowu się uaktywnił.. Lekarz przeprowadził badania i otwarł zęba po czym stwierdził że reakcje są prawidłowe a skoro ząb nie boli na ostukiwanie, dmuchanie powietrzem na otwartym zębie i nie boli pulsacyjnie w nocy, to nie kwalifikuje się pod leczenie kanałowe. Dentysta ma moje zdjęcie sprzed 2 lat i nie chce zrobić nowego bo twierdzi że nic mu to nie da.. Czy on poprawnie ocenia sytuację? Co może dawać takie dziwne objawy i powracający i ustępujący co jakiś czas ból? Jest on raczej o stałym nasileniu, a reakcje na bodźce są prawidłowe. Dodam że po tej stronie nie mam ósemki.
Dzień dobry.
W celu ustalenia możliwych przyczyn bólu warto byłoby wykonać badanie pod kątem zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Bywa tak, że punkty spustowe zlokalizowane w obrębie mięśni żucia powodują dolegliwości imitujące ból zęba.
Jednocześnie można także wykonać zdjęcie 3D (Tomografię) zęba, które może ujawnić stan zapalny niewidoczny na zdjęciu 2D.
Ostatecznie, przy braku jednoznacznej przyczyny bólu można diagnostykę poszerzyć także o bóle neuropatyczne - występujące na tle nerwowym.