Dzień dobry, mam problem z 2 zębami, który wymagają leczenia kanałowego. Czy jest jakiś sposób zab

3 odpowiedzi
Mam problem z 2 zębami, który wymagają leczenia kanałowego. Czy jest jakiś sposób zabezpieczenia dziur i zapobiegnięcia ich powiększaniu do czasu leczenia? Z tego co wiem, leczenie kanałowe 6-ek ani 7-ek nie jest refundowane, a na chwilę obecną nie stać mnie na to leczenie. Najprawdopobniej będę mogła porządnie naprawić ten problem dopiero za kilka miesięcy, czy mogę do tego czasu założyć prywatnie u stomatologa jakiś zabezpieczający opatrunek, np. tlenek cynku?
Jak najbardziej. Pierwszym etapem leczenia, który zazwyczaj powinien poprzedzać leczenie kanałowe, jest usunięcie próchnicy i odbudowanie ścian ubytku, żeby móc zaizolować ząb w trakcie leczenia kanałowego.
Niekiedy jednak może się to wiązać z naruszeniem miazgi zęba i może być konieczne jej zaopatrzenie do czasu leczenia kanałowego.
Pozdrawiam

Wszystko zależy od tego dlaczego te zęby zostały zakwalifikowane do leczenia kanałowego.Jeżeli w komorze i kanałach zęba znajduje się martwa lub zakażona miazga to takich zębów nie można zabezpieczyć opatrunkiem bez rozpoczęcia leczenia kanałowego.Jeżeli nie doszło do zakażenia to możliwe jest założenie opatrunku na dłuższy okres czasu.Wskazana byłaby konsultacja w gabinecie stomatologicznym.
Zamknięcie zęba bez zbadania - jakie bakteria są w kanale jest niebezpieczne. Zamknięcie zęba w wypadku istnienia gronkowców (czyli ropotwórczych) albo bakterii zgorzelinowych może doprowadzić do ropnia, ropowicy lub nawet sepsy. Bezwzględnie trzeba rozpocząć leczenie, wypełnić można poźniej. Czy może być tlenek cynku (?) - może byći pod warunkiem, że jest to opatrunek tzw. wentylowy. W/w bakterie są beztlenowcami tj. rozwijają się w środowisku bez dopływu tlenu. Jeżeli takich bakterii nie ma - można ząb zamknąć ale z silnym środkiem bakteriobójczym w kanale, dobrze jest też przedtem kanał wypłukać np. 2% Chloranem.