Dzień dobry, mam prawie 40 lat i dopiero od dwóch lat (pracując bardzo dużo przy telefonie i dokumen

2 odpowiedzi
Dzień dobry, mam prawie 40 lat i dopiero od dwóch lat (pracując bardzo dużo przy telefonie i dokumentach) zauważyłam, że mam na tyle spory problem z krótkowzrocznością w jednym oku, że potrzebuję okularów do dali. Byłam u dwóch różnych okulistów i wada wzroku w tym jednym oku bez zakropienia komputerowo wynosi ok 2 a nawet -3 ale po zakropieniu tropikamidem dwukrotnie wyszło, że jest to wada -1.50. zaczęłam chodzić w soczewce -1.50 i praktycznie widzę bardzo podobnie (jest minimalna różnica) jak na krótkowzroczne oko, jak i te gdzie nie mam w ogóle wady. I teraz pytanie: czy okulary powinnam mieć minus 1,50 czy minus 1.75, w których tylko minimalnie lepiej widzę? Dwóch okulistów przepisało mi dwie różne recepty. Co będzie zdrowszym wyjściem nie pogłębiającym mojej wady w tym wieku?
Dzień dobry! Długotrwała praca wzrokowej na bliskich odległościach jest czynnikiem ryzyka wystąpienia krótkowzroczności bądź pogłębienia wady. Co więcej, praca w takich warunkach może doprowadzić do dysfunkcji akomodacji- które wymagają wdrożenia ćwiczeń i odpowiednich nawyków podczas pracy. W Pani przypadku może na to wskazywać duża różnica w wynikach badań bez i po porażeniu akomodacji. Niemniej, bez badania gabinetowego nie jesteśmy w stanie tego zdiagnozować, gdyż przyczyn obniżonej ostrości mimo zastosowaniu korekcji może być wiele. Co do pytania, która korekcja jest bezpieczniejsza- w przypadku krótkowzroczności badania wykazują, że niedokorygowanie krótkowzroczności zwiększa ryzyko pogłębienia wady wzroku w większym stopniu niż przy pełnej korekcji wzroku. Natomiast w przypadku tak niewielkiej różnicy, jeżeli badania zostały wykonane w tym samym czasie, można tutaj oprzeć się na subiektywnym odczuciu i wybrać tę korekcję, w której widzenie jest bardziej komfortowe. Ważne, żeby oczy były stale korygowane. Aby rozwiać wątpliwości, polecam kolejną wizytę :)
Pozdrawiam!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Czy dobrze rozumiem, że wcześniej problemu nie było i widziała Pani bardzo dobrze na dal, nie nosiła Pani żadnych okularów, a wada pojawiła się dopiero dwa lata temu? Jest to alarmujące pod kątem doboru korekcji na dal - krótkowzroczność nie powinna pojawić się w tym wieku i jeśli taka wada wychodzi w badaniu, to należy bardzo dokładnie zbadać układ akomodacyjny, gdyż z dużym prawdopodobieństwem to z niego wynika problem. Na to szczególnie wskazuje też długotrwała praca komputerowa. W takiej sytuacji najczęściej proponuje się - co jest dla pacjentów często zaskakujące - okulary do bliży, które odciążą akomodację, a wtedy ostrość do dali zacznie się poprawiać. Konieczne byłoby dokładne badanie różnych parametrów wzrokowych u optometrysty - wtedy będzie można zaproponować najlepsze dla Pani rozwiązanie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.