Dzień dobry Mam obecnie 38 lat. trzy lata temu dostałam polipa w macicy miałam histerioskopie d

1 odpowiedzi
Dzień dobry Mam
obecnie
38 lat. trzy lata temu
dostałam polipa
w macicy miałam histerioskopie
dokładnie po 8 miesiącach
okazało się że mam znow
polipa miałam tyzeczkiwanie
Lekarz zapisał mi orgametril
potem ponieważ ja !! bałam się
odstawić hormony zaczełam
brać antykoncepcje i biorę do
dziś. Teraz myślę 0 tym żeby
odstawić tabletki i wrócić na
swój cykl mimo że dobrze czyje
się na tabletkach. Chciałabym
się dowiedziec jakie jest
prawdopodobieństwo że
dostanę polipy jak oodstawie
tabletki. Chciałabym wrócić do
nirnalnej miesiączki ale boję się
że wrócą polipy. Przed braniem antykoncepcjii czyli przed pierwszym zabiegiem miałam miesiączki w zasadzie książkowe czyki 28, nie w kazdym cykku ale miałam pms w zasadzie to tyle z historii medycznej.
Dzień dobry,

Rozumiem Pani obawy dotyczące polipów macicy i decyzji o odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Polipy endometrialne (maciczne) są zazwyczaj łagodnymi zmianami, które mogą rozwijać się pod wpływem hormonów, takich jak estrogen. Użycie antykoncepcji hormonalnej może w pewnych przypadkach wpłynąć na ryzyko powstawania polipów, zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny, w zależności od indywidualnej reakcji organizmu na hormony.

Jeśli chodzi o prawdopodobieństwo powrotu polipów po odstawieniu antykoncepcji, jest to trudne do przewidzenia bez bezpośredniej oceny Pani indywidualnej sytuacji medycznej. U niektórych kobiet ryzyko powrotu polipów może być zwiększone, zwłaszcza jeśli występują inne czynniki ryzyka, takie jak zaburzenia hormonalne.

Decyzja o odstawieniu antykoncepcji i powrocie do naturalnego cyklu miesiączkowego powinna być dokładnie przemyślana i najlepiej podjęta po konsultacji z lekarzem ginekologiem, który zna Pani historię medyczną. Lekarz może pomóc ocenić potencjalne ryzyko i doradzić, czy jest to odpowiedni moment na zmianę metody antykoncepcyjnej, oraz jak najlepiej monitorować stan zdrowia po zmianie.

Warto również zwrócić uwagę na regularne badania kontrolne po odstawieniu antykoncepcji, takie jak USG narządu rodnego, które mogą pomóc wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, w tym nawrotu polipów. Regularne wizyty u ginekologa pozwolą na bieżąco oceniać stan endometrium i szybko reagować na ewentualne zmiany.

Ostatecznie, ważne jest, aby decyzja o zmianie metody antykoncepcyjnej była podjęta z uwzględnieniem wszystkich za i przeciw, a także po pełnej ocenie stanu zdrowia przez lekarza.

Jeśli ma Pani więcej pytań lub potrzebuje dodatkowych wyjaśnień, jestem do Pani dyspozycji.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.