Dzień dobry. mam 30 lat. Od 2-3 lat pojawił się u mnie problem ze swędzącym odbytem, nadmierną ilośc

1 odpowiedzi
Dzień dobry. mam 30 lat. Od 2-3 lat pojawił się u mnie problem ze swędzącym odbytem, nadmierną ilością gazów, wzdęciami. Do tego są okresy, w których pojawia mi się na przedramionach wysypka, która wyskakuje np o 10:00, a o 11:00 już nie ma po niej śladu. W ciągu pół godziny potrafi się pojawić i zniknąć i tak codziennie przez 5 dni. Potem na przykład przez 3 miesiące nie ma jej wcale. Swędzenie odbytu też charakteryzuje się okresami nasilenia i złagodzenia. W wciągu miesiąca na przykład jeden tydzien jest nasilenie, w trakcie którego dochodzi do pieczenia odbytu, jest on też wtedy wilgotny(jakby pot). Często też wtedy gazy się nasilają. Potem na przykład 3 tygodnie znika pieczenie i wilgoć, ale pozastaje świąd i gazy. Przez większość czasu okolica dookoła odbytu jest zaczerwieniona. Normalnie oddaje kał, nie ma w nim krwi, nie jest luźny. Nigdy nie miałem żadnych alergii pokarmowych. 27 lat nie miałem problemów z trawieniem. Mam lekką nadwagę, ale nie jestem tłusty, jestem j sportowcem. Lekarz rodzinny stwierdził, że to pewnie cukier albo hemoroidy. Wyniki badan krwi i moczu wyszły w porządku, jedynie nieznacznie podniesione eozynofile. Zadnej podniesionej glikemii, mocz ok, tsh ok, mocz ok. Ten sam internista zajrzał w odbyt, stwierdził że hemoroidów nie ma. Powiedział, że gazy to od węglowodanów i kazał brać espumisan. Przepisał lek na hemoroidy i skierowanie do proktologa. Nie wziąłem tego leku. O diecie i fizjologii wiedzy trochę mam, sam mam wykształcenie medyczne, więc od początku objawów starałem się zaobserwować, jak konkretne jedzenie wpływa na moje dolegliwości. Nie zauważyłem żadnej zależności. Ani odstawienie nabiału, ani węgli nie nic nie zmienia. Poszedłem do proktologa, zajrzał w tyłek, stwierdził, że hemoroidów nie ma, a reszta to nie jego problem. Przepisał maść triderm. Przez 3 tygodnie stosowania maści świąd odbytu był trochę mniejszy, jednak po odstawieniu wszystko wórciło do normy. Dziś już swędzi od nowa, a na krześle po wstaniu zostaje spocony ślad. Więc kortyzol w maści coś tam zadziałał. W międzyczasie miałem jeszcze spotkanie z dermatologiem, któremu opowiedziałem o wysypkach na ręce. Stwierdził, że nikt mi nie powie co to jest, ale jak znika to nie ma się czym przejmować. I teraz pytanie co z tym dalej robić, bo te gazy i wzdęcia są problematyczne. Myślałem o badaniu kału czy nie ma pasożyta, lub tym badaniu oddechowym na przerost flory bakteryjnej. Jednak to wszystko jest dość drogie, więc nie chcę robić wszystkiego na czuja. Czy ktoś ma pomysł jak pomóc? Jakiś lekarz w okolicach Krakowa, który ma lepszy pomysł niż espumisan i lek na hemoroidy których nie ma?
Proponuję udać się do kompetentnego gastrologa i proktologa. Przyczyn wzdęć należy zwykle upatrywać w zaburzeniach mikrobioty, warto wykonać test na SIBO, zbadać się w kierunku celiakii, alergii pokarmowych, h.pylori oraz obserwować dietę w kierunku ew, nietolerancji pokarmowych. Po wykluczeniu niektórych chorób można zająć się leczeniem empirycznym modulującym mikrobiote i dietetycznym. Problem ze światem odbytu może być częściowo spowodowany nietrzymaniem do końca treści odbytnicy przy oddawaniu gazów, to nie musi być stolec ale może być podciekanie niewielkich ilości śluzu. Wtedy po wyeliminowaniu problemu gazów i ten problem zniknie. Ponadto trzeba wykluczyć zakażenia tej okolicy grzybicze oraz bakteryjne zwłaszcza nosicielstwo S.aureus. Pomóc może też zmiana higieny tej okolicy, mycie po każdym oddaniu stolca, osuszanie ręcznikiem jednorazowym lub suszarka, używanie wilgotnych chusteczek zamiast papieru, stosowanie talku kilka razy dziennie oraz ew różnych kremów i maści w zależności od źródła problemu. Oczywiście ostatecznie powinien o wszystkim zdecydować lekarz który Pana zbada osobiście i zbierze dokładny wywiad.