Dzień dobry. Mam 25 lat i od dłuższego czasu czuję, że podupadam psychicznie pod wieloma względami.

2 odpowiedzi
Mam 25 lat i od dłuższego czasu czuję, że podupadam psychicznie pod wieloma względami. Nie potrafię już się niczym cieszyć, nic nie sprawia mi przyjemności. Wszystko mnie nuży, nudzi. Nie mam żadnej motywacji do życia. Siedzę w domu i nie robię praktycznie niczego, nigdzie nie wychodzę, bo brakuje mi energii. Nawet jak coś mnie nowego zainteresuje, to poświęcam temu tylko chwilę, a potem to wędruje na półkę i nie potrafię do tego wrócić. Mam coraz większe problemy z podejmowaniem decyzji. Jeśli chce coś kupić sobie nowego, to tego nie robię, bo czuję, że to będą zmarnowane pieniądze, a ja i tak nie uświadczę żadnej radości. Sypiam nawet i po 10 godzin dziennie, ale jak się budzę nie czuję się wcale wypoczęty i nie rozpiera mnie energia. Nie chce mi się schodzić z łóżka, bo czuję, że i tak nie będę miał co robić przez cały dzień. Dodam do tego, że wcale nie miałem lekkiego życia, bo w wieku 5 lat wylądowałem na wózku inwalidzkim. Całe życie mieszkałem tylko z tatą, z którym nie mam idealnych stosunków. Mimo to zawsze wydawało mi się, że jestem mocnym psychicznie człowiekiem. Miałem wiele zainteresowań, skończyłem nawet studia magisterskie w innym mieście. Starałem się żyć pomimo wszelkich przeszkód. Jednakże... coś ostatnio we mnie pękło i czuję, że już nie jestem tym człowiekiem co kiedyś. Trochę poczytałem na temat swoich objawów, zrobiłem test Becka i wyszło mi, że mogę mieć depresję. Czy dobrze myślę? Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie odpowiedzi i porady.
Dzień dobry, objawy, które Pan opisuje mogą wskazywać na depresję. Ważne jest, aby w takiej sytuacji zadbać o siebie i rozpocząć leczenie. Odpowiednio dobrane leki pomogą podnieść nastrój, uregulować sen. Dodatkowo warto pomyśleć o spotkaniu z psychologiem, który może pomoc zrównoważyć myślenie, odkryć swoje zasoby i strategie radzenia sobie w różnych sytuacjach. Zrobił Pan pierwszy ważny krok zwracając się o pomoc. Pozdrawiam serdecznie.
Dagmara Spychalska

Objawy depresji mogą obejmować słabą koncentrację, niską energię, trudności ze snem (nadmierny sen lub bezsenność) oraz zwiększenie lub zmniejszenie apetytu i masy ciała. Depresja może wynikać z genetycznych predyspozycji, problematycznych wzorców relacji, gwałtownych zmian w życiu lub problemów zawodowych. Istnieje wiele form depresji - niektórzy ludzie doświadczają depresji, która pojawia się i znika, inni mają depresję przewlekłą. Na podstawie pana opisu można podejrzewać depresję, jednak najpełniej zdiagnozuje pana lekarz psychiatra, będzie mógł też przestawić najlepszy dla pana plan leczenia.

Doświadczył pan w swoim życiu wielu trudnych momentów i określa siebie jako silnego psychicznie, jednak nawet najbardziej dzielnym sposobom w pewnym momencie mogą skończyć się zasoby i potrzebują wsparcia.

Opieka lekarza psychiatry i podjęcie psychoterapii mają szansę kompleksowo pomóc panu w odzyskaniu radości z życia. Do lekarza psychiatry należy udać się osobiście, jeżeli regularne wychodzenie z domu na psychoterapię wydaje się na ten moment za trudne, może warto rozważyć opcje online. Życzę powrotu do zdrowia.