Dzień dobry, mam 22 lata. W wieku 15 lat nosiłam aparat ortodontyczny tylko na górny łuk, robiłam so

1 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 22 lata. W wieku 15 lat nosiłam aparat ortodontyczny tylko na górny łuk, robiłam sobie tym samym miejsce na sztucznego zęba w miejscu dwójki, której nie miałam wcale od wypadnięcia zęba mlecznego. Ortodonta doradził mi wtedy zęba na włóknie szklanym. Niestety ząb odbarwił się i w dziąśle zrobiła się lekka „zapadnia” ze względu na brak korzenia. Myśle nad założeniem implantu, niestety moje zeby jedynki łuku górnym zaczęły na siebie nachodzić co zapewne łączy się z założeniem kolejny raz aparatu ortodontycznego, chciałabym jednak założyć go tez na dół ponieważ dolny luk jest bardzo skrzywiony. Czy jest możliwość założenia aparatu tak zeby nie było widać ubytku, a zeby zrobić miejsce na implant? Wykonuje prace z ludźmi nie wyobrażam sobie teraz chodzić z wielka dziurą z powodu braku zęba. Planuje zapisać się do ortodonty jednak wole zorientować się czy jest taka możliwość.
Dzień dobry, oczywiście najlepszym docelowym rozwiązaniem uzupełnienia brakującego zęba jest zaplanowanie leczenia implantologicznego. Niestety jest to możliwe dopiero około 21- 22 roku życia, gdy całkowicie zostanie zakończony wzrost kości szczęk. Jeśli pierwszy montaż aparatu został wykonany w piętnastym roku życia to jednym z rozwiązań umożliwiających utrzymanie miejsca na planowany w przyszłości implant jest wykonanie mostu adhezyjnego lub właśnie ‚dowieszenie’ brakującego zęba za pomocą włókna szklanego. W Pani przypadku, jeśli faktycznie miejsce uzyskanie po pierwotnym leczeniu zdecydowanie uległo zmniejszeniu powinno wykonać się ponowną pełną diagnostykę ortodontyczna. Dopiero po analizie zebranych danych diagnostycznych lekarz prowadzący będzie mógł zaproponować najbardziej optymalny plan leczenia.
Jeśli natomiast jest Pani zdecydowana również na aparat w łuku dolnym, to niezależnie od tego czy miejsce uzyskane wcześniej na planowany implant zmniejszyło się w zakresie wciąż pozwalającym na implantację bez koniecznej ponownej interwencji ortodontycznej, jest niemożliwe. W takim przypadku należy zaplanować leczenie za pomocą dwóch aparatów stałych cienkołukowych, co pozwoli na pełne wyleczenie istniejącej wady zgryzu a nie tylko poprawię górnego łuku.
Pozdrawiam serdecznie, lekarz dentysta Paulina Połomka