Dzień dobry. Mam 14 lat i mam pytanie dotyczące mojego stanu psychicznego. Więc od już chyba dawna m

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam 14 lat i mam pytanie dotyczące mojego stanu psychicznego. Więc od już chyba dawna mam uczucie bycia obserwowanym lub po prostu czyjąś obecność (gdy jest jasno to zabardzo nie mam z tym problemu, to zazwyczaj dzieje się, gdy robi się szaro nawet, gdy nie jest, aż tak ciemno lub najbardziej, gdy jest ciemno, bo wtedy tracę takie poczucie bezpieczeństwa/komfortu) jest to okropne uczucie, co chwila się wokół siebie oglądam czy nikogo na pewno nie ma, często też tak mam, gdy nie ma zabardzo kogoś blisko mnie, wystarczy, że nikogo nie ma na tym samym piętrze co ja, a już zaczynam panikować, często też boję się wtwdy patrzeć w lustro, bo boję się, że kogoś zobaczę za mną lub patrzeć w okna. Czasem jak zasypiam czuję jak ktoś się na mnie patrzy lub jest za mną, a czasem nawet czuję nawet czyiś dotyk czy coś w tym stylu, mam też coraz większe problemy z koncentracją i często bez kontroli wpadam w myśli, lub robię coś bezmyślnie. Jak jestem gdzieś bardziej na widoku innych ludzi czuję jakby każdy się na mnie patrzył i boję sie, że zrobię z siebie pośmielisko. Może tylko histeryzuje lub coś sobie ubzdurałam ale chciałam się kogoś zapytać o to.
Dzień dobry,
To co opisujesz jest lękiem. Narastający lęk, bez wyraźnego powodu często wpływa na jakość naszego życia. Warto byłoby rozważyć psychoterapie, aby zrozumieć co takiego się dzieje, że lęk przychodzi. Można z tym pracować.
Pozdrawiam

Witam serdecznie.
To co Pani opisuje może być lękiem przed ciemnością. Jest to często występujący aspekt w/ z dzieciństwa, który często mija z czasem. Może wystąpić również w innym czasie. Niepokojące jest to wtedy gdy element ten/ stan nie mija i zaczyna sprawiać dużo więcej trudności w naturalnym funkcjonowaniu czy percepcji człowieka. Może być to również nyktofobia, czyli bardzo silny strach przed ciemnością.
Zwracając uwagę również na Pani słowa, tj.:
"często bez kontroli wpadam w myśli, lub robię coś bezmyślnie. Jak jestem gdzieś bardziej na widoku innych ludzi czuję jakby każdy się na mnie patrzył i boję się, że zrobię z siebie pośmiewisko" lub słowa:
"od już chyba dawna mam uczucie bycia obserwowanym lub po prostu czyjąś obecność (gdy jest jasno to za bardzo nie mam z tym problemu, to zazwyczaj dzieje się, gdy robi się szaro nawet, gdy nie jest, aż tak ciemno lub najbardziej, gdy jest ciemno, bo wtedy tracę takie poczucie bezpieczeństwa/komfortu)" i słowa:
"czasem nawet czuję nawet czyiś dotyk czy coś w tym stylu, mam też coraz większe problemy z koncentracją i często bez kontroli wpadam w myśli, lub robię coś bezmyślnie"
myślę, że warto byłoby udać się do specjalisty, który umie zdiagnozować, zajmuje się fobią, jak również wykluczy czy nie ma w tym dodatkowo objawów psychotycznych (czasem są różne sytuacje życiowe, które mogą wpłynąć na wystąpienie takich epizodów, warto byłoby również porozmawiać ze specjalistą, aby ustalić, od kiedy występują dane objawy, taki stan, czy jest on codziennie, na ile są intensywne takie, a nie inne myśli, wrażenia, odczucia, jak mocno one wpływają na funkcjonowanie itp., istotne jest zdiagnozowanie, czy jest to fobia, czy nie występują dodatkowo objawy psychotyczne, które występują w niektórych epizodach lub innych zaburzeniach/ chorobach (jak Pani pisze ma Pani: "odczucia obserwacji przez innych, oraz odczucia: "czuję jak ktoś się na mnie patrzy lub jest za mną, a czasem nawet czuję nawet czyiś dotyk czy coś w tym stylu, mam też coraz większe problemy z koncentracją i często bez kontroli wpadam w myśli").
W celu prawidłowej diagnozy (ewentualnej farmakoterapii - gdyby była również potrzeba to leczenie farmakologiczne również wspiera wychodzenie z określonych stanów chorobowych, lęków, zaburzeń, w niektórych przypadkach trzeba włączyć zarówno pracę psychologiczno-terapeutyczną nad danym tematem, jak również istotne jest farmakologiczne wsparcie/ leczenie, podczas gdy stan jest mocno utrudniający normalne funkcjonowanie a takie samopoczucie się przedłuża i nie ułatwia zdrowienia), ale również pracy psychologicznej warto udać się zarówno do psychiatry, jak i do specjalisty zajmujących się wsparciem/ leczeniem określonych objawów, lęków, wsparciem w dojścia do zdrowia i poprawy stanu psychicznego.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu w celu wsparcia psychologicznego. Proponuję wsparcie w radzeniu sobie w temacie lęków/ fobii oraz diagnozę psychologiczną/ i ewentualne pokierowanie do odpowiedniego lekarza, gdyby była taka potrzeba.

Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.