Dzień dobry! Mam 13 lat i chciałabym przejść na dietę wegetariańską.Dodatkowo od urodzenia nie lubię

2 odpowiedzi
Dzień dobry! Mam 13 lat i chciałabym przejść na dietę wegetariańską.Dodatkowo od urodzenia nie lubię jeść masła na kanapce.Chcę zapytać czy mogę przejść na tę dietę i jak unikać niedoboru minerałów( jak pozyskać witaminy potrzebne dla mojego organizmu bez mięsa)
Dieta wegetariańska jest bezpieczna na każdym etapie życia pod warunkiem, że jest właściwie zbilansowana. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o różnorodność diety i odpowiednią podaż newralgicznych składników, np. białka, którego zawartość jest mniejsza w produktach pochodzenia roślinnego, a jest bardzo ważne u osób w okresie dojrzewania. Ta kwestia dotyczy również wspomnianych witamin i składników mineralnych, jak witamina B12, żelazo czy wapń. Podstawowe zasady to: łączenie pełnoziarnistych produktów zbożowych (kasz, pieczywa, ryżu, makaronu) z nasionami roślin strączkowych (lub nabiałem/jajami jeśli znajdą się w diecie) oraz ze źródłem tłuszczu (orzechy, nasiona, awokado, oleje); wybierając mleka roślinne należy wybierać te wzbogacone w wapń, codziennie w posiłkach powinny znaleźć się warzywa i owoce w przynajmniej trzech różnych kolorach, należy suplementować witaminę D i jeśli całkowicie wyklucza się produkty odzwierzęce to również witaminę B12. To kilka podstawowych informacji, na początku wdrażania diety roślinnej na pewno warto skorzystać z indywidualnej porady dietetyka, który przekaże wszystkie informacje o tym jak wdrożyć pełnowartościową dietę roślinną :)

Dieta wegetariańska w swoim założeniu wyklucza mięso, ryby. W tej sytuacji warto włączyć do diety ich zamienniki. Głównie zależeć nam będzie na białku w diecie jak i żelazie. W związku z tym konieczne będzie uwzględnienie w żywieniu nasion roślin strączkowych czy produktów mlecznych.

Warto rozważyć regularne wykonywanie badań kontrolnych, aby śledzić czy nie rozwijają się niedobory: witamina D3, żelazo, B12.