Dzień dobry. Jesteśmy rodzicami 5 letniego synka, który jest chłopcem bardzo otwartym na innych. Jed

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Jesteśmy rodzicami 5 letniego synka, który jest chłopcem bardzo otwartym na innych. Jednak od pewnego czasu zauważamy niepokojące objawy związane z uczęszczaniem do przedszkola. Synek co rano płacze, że nie chce iść do przedszkola. Gdy pytamy o co chodzi konkretnie twierdzi, że o to, że nie lubi śniadania w przedszkolu i sposobu w jaki Panie "zachęcają" do spożycia posiłku. Kubuś jest chłopcem bardzo wrażliwym i lęk przed pójściem do przedszkola jest na tyle silny, że kilka razy zwymiotował na samą myśl o pójściu tam lub w samym przedszkolu przed podaniem pierwszego posiłku. Dla nas jest to niepokojące i nie wiemy czy jest to faktycznie związane z posiłkiem czy posiłek jest pretekstem a powodem takiego stanu rzeczy jest zupełnie coś innego. Jako rodzice jesteśmy załamani, nie wiemy już co dalej robić. Cały wolny czas po pracy spędzamy z dzieckiem, bawimy się z nim, rozmawiamy i Kuba nigdy nie powiedział nam żeby coś złego działo mu się w przedszkolu, żeby dzieci robiły mu krzywdę w jakikolwiek sposób. W domu zachowuje się normalnie. Panie też twierdzą że w przedszkolu nie dzieje mu się krzywda. Czy jest coś co jako rodzice robimy źle ? Synek ma w przedszkolu swoich ulubionych kolegów i koleżanki z którymi się bawi, przy odbieraniu dziecka z przedszkola jest już pogodny i najczęściej sam zaczyna opowiadać co robił i z kim się bawił lub gdy zada mu się umiejętnie kilka pytań - otwiera się. Natomiast co rano jest to samo - płacz, droga do przedszkola w milczeniu i ryzyko i obawa z naszej strony, że zwymiotuje ze względu na stres. Proszę o poradę.
Warto założyć dzienniczek obserwacji i notować każdego dnia co się dzieje od rana do przyjścia do przedszkola - wyłapać, czy są jakieś różnice między kolejnymi dniami, czy zachowanie nadal się nasila. Proszę też zwrócić uwagę na własne reakcje i obawy, które są dla dziecka dodatkowym napięciem. Dobrze, jeśli w przedszkolu zostanie szybko przygotowana opinia o dziecku z uwzględnieniem niepokojącego Państwa zachowania, relacji rówieśniczych, ale i zasad przedszkolnych i sposobów ich egzekwowania (szczególnie tych dotyczących posiłków). Powinno się również uwzględnić alergie chłopca i menu przedszkolne lub historie zakrztuszeń przy jedzeniu w przedszkolu (może nie jego, ale rówieśnika, czego był świadkiem i się przestraszył?). Z dzienniczkiem i z opinią warto udać się do psychologa dziecięcego po konkretne propozycje dopasowane do dziecka i jego sytuacji (choćby w ramach telemedycyny).