Dzień dobry, jestem w 30 tygodniu ciąży i podejrzewam u siebie anemię utajoną. Lekarz prowadzący nie

2 odpowiedzi
Dzień dobry, jestem w 30 tygodniu ciąży i podejrzewam u siebie anemię utajoną. Lekarz prowadzący nie widzi podstaw do suplementacji. Obawiam się niedotlenienia dziecka, bo zasoby Fe są minimalne. Poniżej wyniki morfologii: wit B12 260pg/ml 187-883,
ferrytyna 14,5 ng/ml 4,6-204, kwas foliowy 10,5 ng/ml 3-20,5, RBC 4,12 3,8-5,2; HGB 13,4 g/dl 12-16; HCT 37,8% 37-47. Czy mogę suplementować preparat floradix, rotbackchen mama? Czy niezbędne jest wprowadzenie leku tardyferon bądź innych?
Pytanie bardziej do lekarza niż do dietetyka, ale postaram się pomóc. Ze względu na dobry poziom witaminy B12 i Hemoglobiny a bardzo niską ilość ferrytyny sugeruję dobranie odpowiedniej diety bogatej w żelazo hemowe i niehemowe, w kwas foliowy i w witaminę C.
Produkty zalecane to szpinak, burak, indyk, papryka, natka pietruszki, jarmuż

Dzień dobry,
Konieczna jest konsultacja u lekarza prowadzącego- ginekologa. Ciąża to odmienny stan i odpowiedź na to pytanie może być zupełnie inna u poszczególnych pacjentek.
pozdrawiam
Joanna Śledziona
dietetyk, zielarz