Dzień dobry. Jestem po porodzie już 8 miesięcy. Od kilku tygodni mam dziwne uczucie w odbycie. Jest

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem po porodzie już 8 miesięcy. Od kilku tygodni mam dziwne uczucie w odbycie. Jest to uczucie jakby odbyt sie rozluźniał, poruszał się. Tak dziwnie jakby schodziło powietrze. Wypróżniam się normalnie, nie zaobserwowałam krwi, nic mnie nie boli. Córkę rodziłam leżąc na plecach, po porodzie bardzo bolała mnie kość ogonowa, że przez kilka tygodni nie mogłam normalnie siadać. Miałam tez pęknięcie 1 stopnia, posrodkowe. Teraz gdy za długo siedze lub leżę w jednej pozycji to czuję tę kośc ogonowa, ale już nie ma takiego bólu jak wtedy po porodzie. O co może chodzić z tym dziwnym uczucie w odbycie? Czy możliwe, ze po kilku miesiącach mięśnie lub nerwy dają o sobie znać? Dodam, ze mam hemoroidy po porodzie i dzisiaj gdy posmarowałam maścią to uczucie jakby zelżało.
Dzień dobry,
Jak najbardziej po kilku miesiącach pewien deficyt/dysfunkcja związana z sytuacją okołoporodową może się nasilić. W kontekście mięśni dna miednicy, a do takich należą też zwieracze odbytu oraz w ich bezpośredniej okolicy, może dojść do pogłębienia dysfunkcji na skutek długotrwałego przeciążenia, chociażby dysfunkcją mięśni dużych grup mięśniowych.

Tutaj konieczna jest weryfikacja Pani obecnego stanu funkcjonalnego - przede wszystkim w ruchach globalnych, całego ciała. Dalej weryfikacja bólu okolicy kości krzyżowej i wykluczenie lub terapia mięśni pośladkowych, jako tych najprawdopodobnych winowajców.

Jeżeli brak jest objawów związanych z utrzymywaniem stolca i gazów nie oznacza to, że temat można zbagatelizować, ponieważ może w dłuższej perspektywie czasu zabrnąć to w tym kierunku.

Polecam konsultację z terapeutą pracującym z mięśniami dna miednicy w uzupełnieniu o globalne funkcje ruchowe.

Trzeba smarować hemoroidy, oraz udać się do fizjoterapeuty, aby poprawił funkcjonowanie kości ogonowej. Pozdrawiam!
Dobrze jest się zastanowić czy pije Pani odpowiednią ilość płynów (30ml na kg masy ciała)/ czy w diecie jest odpowiednia ilość błonnika- tak aby konsystencja stolca nie była zbita/ twarda- co może nasilać problemy ze strony hemoroidów.
Jak z zaparciami- czy występują/ wypróżnianiem- czy jest uczucie pełnego/ niepełnego wypróżnienia? Warto korzystać ze stołeczka- na którym kładzie Pani nogi podczas wypróżniania- to dodatkowo odciąża okolicę odbytu.
Dodatkowo czy przy chorobie hemoroidalnej czy była konsultacja u proktologa? Jeśli nie to również warto to skonsultować- lekarz proktolog dodatkowo może pod kontrolą USG ocenić prace mięśni zwieraczy po porodzie.
Ponadto warto udać się do fizjoterapeuty zajmującego się dnem miednicy- ocenić pracę mięśni dna miednicy (przezpochwowo i przezodbytniczo), bliznę po pęknieciu krocza, ruchomość k. guzicznej i od razu wykonać terapię.
Życzę wszystkiego dobrego