Dzień dobry, Jestem czynnym sportowcem, trenuje pod okiem trenerów od 7 lat, po treningu na rowerze

11 odpowiedzi
Jestem czynnym sportowcem, trenuje pod okiem trenerów od 7 lat, po treningu na rowerze stacjonarnym/spiningowym zaczęło mnie bolec kolano, przestawało i znów bolało, teraz ból pojawia się przy mocny przeprostowaniu nogi, kucaniu i występuje dyskomfort podczas biegu. Ból występuje w okolicach rzepki, po jej wewnętrznej i dolnej stronie, wyczuwalny jest ból wewnątrz, w momencie ruchu, docisku samej rzepki bólu nie mam, przy badaniu manualnym przez fizjoterapeutów również brak dyskomfortu,proszę o pomoc.
Przyczyn bólu kolana może być wiele, niekoniecznie mechanicznych. Jeżeli fizjoterapeuta nie znalazł przyczyny, najpewniej będzie zupełnie gdzie indziej. Dobrze skonsultować to z rehabilitantem/osteopatą.

Jeśli diagnostyka fizjoterapeutyczna okazała się niewystarczająca polecam wykonać badanie usg stawu kolanowego. Ewentualnie skonsultować się z innym fizjoterapeuta by ocenił stan kolana.
Dzień dobry :)

Docisk rzepki w trakcie badania nie zawsze daje objaw bólowy, szczególnie że jest ono wykonywane w pozycji statycznej, a nie tak jak w Pana przypadku w trakcie aktywności. W moim przekonaniu mocna kompresja rzepki daje objawy bólowe, dodatkowo problem może wynikać ze zbyt napiętych mięśni grupy przywodzicieli uda, co zmienia mechanikę pracy stawu kolanowego.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do mocnych treningów :)
Wygląda to jak zmiana przeciążeniowa więzadła rzepki, ale to taki ślepy traf oparty na doświadczeniu. Jeżeli fizjoterapeuta nie znalazł przyczyny w kolanie, to tak jak wspomniała koleżanka wyżej - przyczyna może leżeć gdzie indziej. Warto też wykonać badanie MRI. USG również może co nieco pokazać, jednak znacznie dokładniejszy jest rezonans. Pozdrawiam.
Po takim opisie objawów zajął bym się cała taśma ( tym bardziej jak występuje w pozycji siedzącej ) należało by sprawdzić palpacyjnie narządu wewnętrzne , miesien biodrowo - lędźwiowy oraz caly mięsień czworoglowy uda, przywodziciele i pasmo biodrowo piszczowe, oraz jak te wszystkie struktury razem pracują.
Zapraszam na wizytę :)
Pana opis wskazuje tylko na to, że przyczyna bólu leży gdzie indziej. Najprawdopodobniej występują asymetrie mięśniowe i to one są skutkiem bólu gdzieś w kolanie. To tylko opinia na odległość- nie mogąc zbadać. Najlepiej oczywiście by fizjoterapeuta Pana dokładnie przetestował funkcjonalnie.
Jazda na rowerze wzmacnia miesniej grupy czworoglowego jednak go skraca! Ruchowi pedalowania czesto toważyszy koślawienie kolana. To z kolei powoduje rotacje kolana i najprawdopodobniej może doskwierac Panu uszkodzenie więzadła poboczno-piszczelowe (MCL) to jedna z częściej występujących postaci urazu kolana. Zależnie od stopnia zaawansowania wyróżniamy naciągnięcie, uszkodzenie z naderwaniem i całkowite zerwanie więzadła bocznego. Właściwe leczenie fizjoterapią jest niezbędne, gdyż zaniedbane naciągniętego więzadła MCL w kolanie może sprzyjać w przyszłości powstaniu niestabilności oraz silnym bólą.
Trudno mi ocenić na ile dokładnie zbadano kolano. Jeżeli wcześniejsze badania nie wykazały przyczyny, sugerowałbym sięgnąć jeszcze po USG aby wykluczyć miejscowe uszkodzenie. Jeżeli nic takiego nie występuje, należałoby poszukać dalszych powiązań. Dobry fizjoterapeuta powinien pomóc zróżnicować tzw. syndrom anterior knee pain od zespołów napieciowych czy nadmiernej kumulacji obciążeń treningowych.
Życzę zdrowia!
Jeśli zostało przeprowadzone badanie fizjoterapeutyczne, zostały wykonane różne testy, a terapeuta nie dał jednoznacznej odp co to może być, sugeruje wykonanie badania usg, oraz konsultacje u innego specjalisty. Takie gdybanie bez zbadania pacjenta dużo nie pomoże.
Wykonac USG i udac się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, aby zbadał Pana całościowo. Pozdrawiam.
Dzień Dobry. Polecałbym Panu wykonać USG stawu kolanowego, udać się do doświadczoego fizjoterapeuty. Ewentualnie radziłbym skorzystać z usługi bike fittingu.