Dzień dobry, jakiś czas temu trafiłam do lekarza protetyka po tym, jak stomatolog zasugerował proble

1 odpowiedzi
Dzień dobry, jakiś czas temu trafiłam do lekarza protetyka po tym, jak stomatolog zasugerował problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. U protetyka zasugerowano mi szynę relaksacyjną lub botoks w celu walki z problemem. Pojawiły się we mnie wątpliwości, ponieważ lekarz powiedział że jeśli jestem zaniteresowana jakimiś zmianami uśmiechu (a w zasadzie jestem, bo mam martwą jedynkę i nabudowaną keramzytem dwójkę, co jest średnio ładne) to powinnam to zrobić przed szyną, bo potem nie będzie ona pasowała i szkoda kasy, bo szyna to jakiś tysiąc złotych. Lekarz zaproponował koronę na martwą jedynkę, a na drugą jedynkę i dwójki licówki. Potem szyna, którą co pół roku należałoby piłować, aby zmieniała kształt w celu "oszukiwania mięśni". Rozumiem, że powinnam zdecydować dość szybko, bo zęby nadal zaciskam i pewnie niszczą się przez noc, ale całość czyli szyna plus korona i trzy licówki to minimum 12 tysięcy złotych. Zdaję sobie sprawę, że to Warszawa, ale jednak pojawiają się we mnie wątpliwości. Rozważam inną klinikę, ale boję się sytuacji, że ktoś zna się tylko na licówkach, a o bruksizmie nic nie wie albo odwrotnie i pojawi się problem z kompleksową opieką i odpowiadaniem za całość przedsięwzięcia, które bardzo mnie stresuje. Chciałabym zapytać czy cena za tę całość jest adekwatna? Czy dla innych specjalistów rozwiązanie, które mi zaproponowano jest sensowne?
Witam. W pierwszej kolejności powinna być dokładna diagnostyka, tego co nie dzieje w stawach i czy nie ma jakiś problemów współtowarzyszwcych. Diagnostyka to w zależności od objawów i problemów badanie stawów, mięśni, zębów, ocena posturalna, oraz CBCT twarzoczaszki razem ze stawami. Czasami konieczny jest rezonans magnetyczny stawów przy ustach zamkniętych i otwartych, a w rzadkich sytuacjach inne badania. Na podstawie tego można dopiero postawić rozpoznanie. Po diagnostyce i postawionym rozpoznaniu możemy rozpocząć leczenie, rehabilitację stawów - szynoterapia, czasami fizjoterapia. Po uzyskaniu stabilnej sytuacji w stawach i mięśniach, dopiero wtedy możemy zabierać nie za leczenie protetyczne, ortodontyczne, mieszane - w zależności od przypadku i potrzeb. Czasami przed szynoterapią konieczne jest leczenie zachowawcze - uwarunkowane to jest stanem zębów. Leczenie problemów ze stawami to czasami wydatek kilku tysięcy złotych, a czasami kilkukrotnie większy. Pozdrawiam i zapraszam. Tomasz Żuchowski
Sugeruję wizytę: Badanie stawu skroniowo-żuchwowego - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.