Dzień dobry, Jak pomóc bliskiej osobie, u której jest podejrzenie ortoreksji? Osoba ta mieszka ter

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Jak pomóc bliskiej osobie, u której jest podejrzenie ortoreksji? Osoba ta mieszka teraz w USA i ma utrudniony kontakt ze specjalistami z Polski. Badania krwi wyszły w normie. Jednak największym problemem jest to, że ona prawdopodobnie nie widzi problemu w swoim stanie zdrowia i nawykach żywieniowych, a każdy przejaw troski czy zwykłe pytania o samopoczucie bardzo ją irytują i momentalnie staje się zła. Obecnie żyje w ciągłym stresie. Nie wiemy jak jej pomóc.
Jeśli chodzi o zaobserwowane przez nas objawy to m.in. wyeliminowanie większości produktów z diety, posiłki wyłącznie w domu (kategorycznie zabrania sobie jedzenia na mieście nawet z innymi), większości wolnego czasu podyktowana pod przyrządzanie zdrowych posiłków, drastyczny spadek wagi, codzienne i intensywne treningi (bez dnia odpoczynku na regenerację). Bardzo proszę o poradę, czy można w jakikolwiek, delikatny sposób wpłynąć na osobę, by podjęła próbę szukania pomocy?
Dzień dobry. Najważniejsze to nie wdać się w kłótnie i racjonalizować, np. pokazanie racjonalnych przesłanek (zdjęcia sprzed 4 miesięcy i teraz), warto też zasięgnąć artykułów, książki, wywiadu, historii, która przejawiała podobne objawy jak Państwa bliska osoba. Ważne jest też wsparcie w tym, że takie zaburzenia się zdarzają i chcą Państwo towarzyszyć tej osobie w drodze do zdrowienia. Najseksowniejszym rozwiązaniem jest jednak udać się do specjalisty na konsultację do osoby, która szczególnie zajmuje się zaburzeniami odżywiania aby Państwo mieli jak najlepszą psychoedukację i siłę do wsparcia tej osoby. Pozdrawiam

Dzień dobry, dopowiadając do powyższej odpowiedzi można też spróbować skierować rozmowę na mniej drażliwy temat czyli np. Ilość przeżywanego stresu i sposoby radzenia sobie z nim. Warto zachęcić aby ta osoba poszła do specjalisty nawet z tym tematem - można umówić wizytę online z polskimi specjalistami. Osoba która trafi do terapeuty raczej przy wywiadzie będzie pytana o relacje z jedzeniem i nawet jeśli nie będzie wskazana jako problem to specjalista powinien to wyłapać i poruszyć tą kwestię. Z doświadczenia wiem że rozmowy z bliskimi odnośnie problematycznych kwestii wywołują opór i obrony. Zwrócenie uwagi na temat mniej wrażliwy może być drogą do poruszenia tego głębszego. Pozdrawiam