Dzień dobry, Dziękuję za odpowiedź. Chciałem jeszcze dopytać, średnio jak długo chodzi się o kula

5 odpowiedzi
średnio jak długo chodzi się o kulach po tego typu operacji (rekonstrukcja acl i szycie łękotki)?

Pozdrawiam,
Dzień dobry,
Po zabiegu szycia łąkotki zaleca się 6 tygodni chodzenia o kulach.
Natomiast jeśli operowany był tylko i wyłącznie acl (rekonstrukcja) od kul odchodzi się możliwie jak najszybciej - czasami udaje się to w 1-2 tygodniu po operacji. Oczywiście wszystko uzależnione jest od stanu pacjenta, więc każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Pozdrawiam Mateusz Wroński

Witam. Im szybsze wprowadzenie kończyny w obciążenie tym lepiej, gdyż dochodzi do szybszego powrotu mechanoreceptorów do funkcji kontrolnej, jednak początkowe odciążenie byłoby wskazane na 2-3 tygodnie, po tym czasie dochodzi do szybszej przebudowy tkanki łącznej, tak więc właściwym jest wprowadzenie obciążenia w tym okresie. Przez pierwsze 2-3 tygodnie istotnym elementem byłoby wprowadzenie treningu stabilizacyjego w odciążeniu oraz poprawa zakresu ruchu, który jak wiadomo jest często ograniczony, szczególnie uzyskanie wyprostu i zgięcia do 45 stopni byłoby istotne. Pozdrawiam
Tak,chodzi się bez obciazania kończyny operowanej około 6 tygodni o tym decyduje operator i może zalecic markowanie chodzenia wcześniej.Po
rekonstrukcji więzadła ACL i zszyciu lakotki należy rozpocząć rehabilitację już w pierwszym tygodniu w/g metody aby zapobiegać następstwem drugorzedowym np ostabieniom mięśni i twórzeniem się ograniczeń ruchowych
Po zabiegu szycia łąkotki zaleca sie poruszanie bez obciążania kończyny przez około 6 tygodni. Należy jednak jak najszybciej wprowadzić ćwiczenia poprawiające zakres ruchu i siłę mięśni, oczywiście w granicy tolerancji bólowej.
W zależności od metody szycia i miejsca uszkodzenia od 6 do 8 tygodni.